Flaş Haber
Kapat

Mahalleler Birliği: Birlikte öğreniyor, birlikte mücadele ediyoruz

Mahalleler Birliği: Birlikte öğreniyor, birlikte mücadele ediyoruz

24 Eylül 2015 Perşembe 15:17
1682 Okunma
Mahalleler Birliği: Birlikte öğreniyor, birlikte mücadele ediyoruz
denerk 12Mahalleler Birliği 1. İstişare Toplantısı, İstanbul ve İzmir’den 30’un üzerinde mahallenin katılımıyla geçtiğimiz günlerde Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
İki gün boyunca düzenlenen atölyeler ile, mahalleleriyle ilgili planlama ve hukuki bilgilerini tazeleyen temsilciler; paylaşılan güzel anlarla da birlikteliğini ve umudunu pekiştirdi.

“Nedir bu planlama?”

12 Eylül'de gerçekleştirilen ilk oturumda, MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Cemal Yalçıntan, “Nedir Bu Planlama?” başlıklı sunuşu ile katılımcı mahallelilere, planlama disiplininin teknik boyutuna ilişkin temel bilgileri anlattı; plan hiyerarşisi, üst ölçek planlar, nazım planlar ve içerikleri gibi konularda bilgiler verdi. Plan/lamanın sorunlarının da tartışıldığı oturum, mahallelilerin ilgili konulardaki sorularının cevaplandırılması ile son buldu.

Öğleden sonraki ilk oturum olan “Plan Okuma Atölyesi”nde gönüllü şehir plancıları katılımcı mahallelilere plan okuma konusunda mihmandarlık etti. Mahalle temsilcilerinin yanlarında getirdikleri yerleşim alanlarına ilişkin kararları içeren 1/100.000, 1/5000 ve 1/1000’lik planlar üzerinden plan okumanın püf noktaları paylaşıldı. Mekânsal yakınlık gözetilerek oluşturulan 10 grup içerisinde yer alan her mahalleden, kendi planlarını okumaları, sorun ve problemlerini tarif etmeleri, geleceğe yönelik bu bilgilerin ne şekilde kullanılabileceği üzerine düşünmeleri istendi ve sonuçlar grup içerisinde sunularak tartışıldı. Ardından tüm bu tartışmalar bütün katılımcılar ile paylaşılıp, soru-cevap kısmı ile oturum sonlandırıldı.

Birliktelikler ilham veriyor!

“İlham Veren Birliktelikler” başlığı verilen öğleden sonraki ikinci oturumda; mahallelerde talep doğrultusunda saha çalışmaları yürüten gönüllüler ve akademisyenler, bu zamana kadar mahalleler ile kurmuş oldukları bu ortaklıkların ilham veren sonuçlarını tüm katılımcılar ile paylaştılar.

1 Umut Derneği Dayanışmacı Atölye üyelerinin, ilk kez 2007 yılında Maltepe/Gülsuyu-Gülensu Mahalleri’nde yürüttükleri ve gelinen süreçte çok önemli bir yere sahip olan çalışmanın anlatısını takiben Prof. Dr. Murat Cemal Yalçıntan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü bünyesinde hazırlanarak geçen sene sonlanan ve Sarıyer/Derbent ve Kazımkarabekir Mahalleleri’ndeki saha çalışmalarını içeren TÜBİTAK Projesi’nin ilk çıktılarını ekip adına paylaştı. Ardından, akademi ile mahalleleri yan yana getiren bir diğer örnek olarak Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Yüksek Lisans öğrencilerinin geçtiğimiz bir yıl boyunca Derbent’te kamusal/açık mekânların yeniden işlevlendirilmesi üzerine yürüttükleri atölye çalışmalarının sunuşu, atölye yürütücüsü Sinan Logie tarafından gerçekleştirildi. Oturumun son sunuşu ise Düzce Umut Atölyesi gönüllüleri tarafından gerçekleştirildi. Kiracı depremzedelerin kurdukları Düzceli Evsizler Konut Yapı Kooperatifi’nin 13 yıllık hukuki ve fiili mücadelesi sonrasında kendilerine tahsis edilen arsa üzerinde inşa edilecek konutların tasarım sürecinin anlatıldığı sunuş, ortak bir yaşam tahayyülünün birlikte nasıl üretildiğine dair umut veren örneklerden oldu.

Hukuki takipler devam ediyor

İstişare toplantısının ikinci gününde “Hukuki Bilgiler Atölyesi”nde; bu sefer farklı gruplara ayrılan mahalleler, süreç içerisinde karşı karşıya kaldıkları hukuk ve planlama terimlerini kendi aralarında tartıştıkları yaklaşık bir saatlik bir sürenin ardından tüm katılımcılar ile paylaşarak tartışmalar gerçekleştirdirler. Belediye Kanunu’nun 73. Maddesi, 6306 Sayılı Yasa18. Madde UygulamasıKamulaştırmaPlan İptal DavasıPlan TadilatıRezerv Alan/Riskli Alan/Riskli Yapı, EcrimisilHisseli TapuÖn Görünüm/Geri Görünüm gibi terim ve kavramların açıklanmasının beklendiği bu atölye sonucunda yapılan paylaşımlar, mahallelerin gönüllü hukukçusu Erbay Yucak’ın eklediği bilgiler ve verdiği örnekler ile zenginleştirildi.

“Sözümüzü de birlikteliğimizi de çoğaltmalıyız”

Mahalleler Birliği 1. İstişare Toplantısı’nın son oturumunda gerçekleştirilen forumun ilk yarısında hukukçu Erbay Yucak, katılan tüm mahallelerin sürdürmekte oldukları hukuki mücadelelerde geldikleri aşamaları tüm katılımcılar ile paylaştı. Oturumun ikinci yarısında ise mahalle temsilcileri Mahalleler Birliği’ne ve sürece ilişkin görüş ve önerilerini paylaştılar.

dernek 3Görüş beyan edilen ortak konular:

  • Mekân ile birlikte aynı zamanda yaşamı da organize etmenin bir yolu olarak Mahalle Derneği ve Kooperatiflerinin, mahallelerinin ihtiyaç duyduğu saha çalışmalarının neler olabileceğini tartışması ve süreci kurgulaması;

  • Bu noktada sokak temsiliyetinin öneminin tekrar ortaya çıkması ve bu temsiliyeti arttırıcı mekanizmalar geliştirilmesi;

  • Özellikle kadın ve gençlerin toplantı, çalışma ve karar alma süreçlerine aktif katılımlarının sağlanmasının yollarının aranması;

  • Mahalleler Birliği’nin teknik bilgilerin aktarıldığı toplantılarının yanısıra, birlikte vakit geçirmenin birlikteliği ve tanışıklığı arttırmasına olan inanç doğrultusunda sosyal aktiviteler de organize etmesi;

  • 2981 sayılı yasanın ertelenmesine yönelik verilen mücadelenin, tüm mahallelerde geniş yankı bulması ve Mahalleler Birliği temsilcilerine olan güveni pekiştirmesinden hareketle, daha çok ses getirecek ve kapsayıcı olacak kampanya ve etkinliklerin yapılması, bu anlamda sosyal medyanın daha aktif kullanılması.


 

Seçim çalışması hazırlıklarına başlandı

 

Toplantı sonucunda ayrıca, Mahalleler Birliği bileşeni mahallelerce; 1 Kasım’da tekrarlanacak genel seçimlere dönük mahallelerin yaşadığı sorunları dile getiren ve taleplerin etkin biçimde milletvekili adayları ve kamuoyuyla paylaşma amaçlı etkinlikler serisi organize edilmesine karar verilmiştir. 7 Haziran seçimlerinde sürdürülen çalışmanın ve imzalatılan taahhütnameler ile birlikte 2981 sayılı kanunun 3 yıl ertelenmesi sürecindeki çalışma tecrübesinin de dikkate alınarak ilgili taleplerin parti programları içerisinde yer almasını sağlamak ve kanun teklifleri hazırlayarak sunmak da dahil olmak üzere seçim çalışması hazırlıklarına başlandı.

Toplantıya Katılan Mahalleler

Sarıyer: Derbent, Pınar, Ferahevler, PTT Evleri, Kazım Karabekir, Çayırbaşı, Rumelihisarüstü, Kocataş, Reşitpaşa, Emirgan

Gaziosmanpaşa: Sarıgöl, Pazariçi, Karayolları, Yıldıztabya, Mevlana

Küçükçekmece: Yarımburgaz, Cumhuriyet

Beyoğlu: Okmeydanı, Hacıhüsrev

Bağcılar: Tıpkent, Albayrak Sitesi

Şişli: Okmeydanı (Mahmut Şevket Paşa)

Eyüp: Karadolap

Sultangazi: Cumhuriyet

Beykoz: Çiğdem, Yenimahalle

Ataşehir: Yenişehir

Kadıköy: Fikirtepe

Üsküdar: Çengelköy

Pendik: Kavakpınar

İzmir: Karabağlar, Uzundere, Kemalpaşa ve Narlıdere’den mahalle temsilcileri
Son Güncelleme: 24.09.2015 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.