Çocukların en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri olan geniz eti, burnun en arka kısmı ile boğazın en üst kısmının birleştiği yerde olan bademcikler gibi lenfatik sistemin önemli bir parçasıdır ve burun yoluyla veya ağız yoluyla aldığımız bizde hastalığa sebep olacak ajanlardan bizi korur.18.aydan itibaren gelişmeye büyümeye başlar ve ortalama 8 yaşa kadar devam eder.

Her çocukta veya erişkinde olan bir lenfatik yapıdır ancak çocuklarda kreş ve ilkokula başladığı zamanlarda ortamında etkisiyle enfeksiyon veya alerjik sebeplerden dolayı savunmaya geçer ve boyutu büyür. Üst solunum yolunu daraltır, çocuklarda gece uyurken horlamalara ve Sleep Apne dediğimiz solumun kısa süreli ve sık olan durmalarına sebep olur. Çocukta kalitesiz uyku düzeni, sık hastalanma veya kulakta sıvı birikimi gibi sorunlara yol açar. Sık hastalanma ve düzensiz uykular çocuklarda dolaylı olarak fiziksel gelişme geriliği dikkat dağınıklığı ve problem ortadan kaldırılmazsa diş ve damak sorunlarına yol açar.

Nadiren erişkinlerde de görülür çoğu zaman kötü bir şey çıkmaz ancak mutlaka radyolojik ve patolojik inceleme yapılmalıdır. Ameliyat olanlarda ortalama yüzde 10 oranında tekrarlayabilir. Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında tamamen uyutularak yapılan ortalama anestezi süresiyle birlikte 45 dk. kadar süren ameliyattır. Aynı gün taburcu edilir ve çocuklar çok kısa sürede normal yaşantılarına dönerler. Ameliyattan sonra çocuklarda iştah artışı fiziksel gelişmede hızlanma görülür.

Kulak Burun Boğaz ve Baş, Boyun, Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat İÇLİ