Yerel seçim çalışmaları kapsamında Sarıyer’de bir dizi ziyaretlerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ilk olarak yapımı devam eden Sarıyer-Kilyos Tüneli’nde incelemelerde bulundu. 

20240329 J9121 V2680

Tüneli yerinde inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bakanlık olarak İstanbul’da yaptıkları yatırımlar ile İstanbul’un trafiğine önemli ölçüde nefes aldırdıklarını belirtti.

G Jw3Nox W Q A Az68C

Çalışmaları yerinden inceleyen Bakan Uraloğlu’na AK Parti İstanbul milletvekilleri, Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı, Cumhur İttifakı Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, MHP Sarıyer İlçe Başkanı Dursun Karabacak, muhtarlar ve partililer eşlik etti.

 “VATANDAŞLARIMIZIN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRACAK”

Köyler bölgesinde yaşayan vatandaşların ulaşım konusunda rahatlayacağını söyleyen Bakan Uraloğlu, “Sarıyer-Kilyos Tüneli ile vatandaşlarımız Avrupa Yakasını neredeyse bir boydan bir boya geçebilecek. Viyadükler ve bağlantı yollarının da bulunduğu toplam 4 şeritli tünel projemiz ile İstanbullular zamandan 30 dakika tasarruf sağlayacak.” dedi. Cumhur İttifakı AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun ise “Sarıyer’de yaşamak dünyanın en özel ayrıcalıklarından olduğu halde, maalesef alt yapı yetersizliği ve yerel yönetimin yatırım yapmaması özellikle köyler bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız için adeta eziyet oluyordu. Sarıyer - Kilyos tüneli, trafikte en az 30 dakika zamandan tasarruf sağlayarak Uskumruköy, Zekeriyaköy, Demirciköy ve Kilyos bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak” dedi.

20240329 9Tb57969C7 (1)

"KİLYOS TÜNELİ ÇALIŞMALARI HIZLANDI”

İstanbul’un kuzeyindeki yerleşim alanlarında yaşayan nüfusun kent merkezlerine erişimini kolaylaştıracak tünelin, olası İstanbul depreminde bölgenin tahliyesine yönelik olarak da hizmet edeceğini belirten Uraloğlu, “Projemiz Kilyos’tan başlayıp Karadeniz’den İstanbul’un kuzey noktalarından başlayıp Sarıyer’e oradan Çayırbaşı Tüneli devamında da Beşiktaş’a kadar uzanacak. O güzergahtaki bütün yerleşime hizmet edebilecek. Avrupa Yakasını neredeyse bir boydan bir boya geçebilecek olan ve Murat Kurum Başkanımızın de bahsettiği ‘İki Yakaya İki Tünel’ projesinden bir tanesidir. İlk etapta burayı bitirdiğimizde ciddi bir hizmet görecektir. Devamında Beşiktaş’a kadar uzatılması gündemimizde” diye konuştu.

20240329 D O J X2 Y V A U R

"ZAMANDAN 30 DAKİKA TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ"

Bu projeyle ilgili sahilden başlayarak yaklaşık 8 bin 200 metrelik bir güzergahta yapılan 7 bin metrelik tünelin yaklaşık yüzde 30’unu bitirdiklerini açıklayan Uraloğlu, iki tüpte toplam 3 bin 850 metrelik kazı gerçekleştirdiklerini bildirdi. Çalışmaların 7 gün 24 saat devam ettiğini de kaydeden Uraloğlu şöyle konuştu: “İnşallah projemizi 2026 yılının sonuna doğru bitirerek hizmete açacağız. Bir kısmını tünel delme makinesi TBM ile bir kısmını ise normal aç kapa yöntemi ile yapacağız. TBM ile yüzde 60’ını geçiyoruz. Onun da imalatı yapılarak Çin’den geldi ve kurulumunu yapacağız. 110 civarında makine ve 550 kadar çalışanımızı 24 saat çalışıyor. Tüneli bitirdiğimiz de 350 bin nüfusa hizmet edecek. Devamını Beşiktaş’a kadar düşündüğümüzde İstanbul’un sahil şeridinin tamamına, Avrupa tarafının tamamına hizmet etmiş olacak. Tamamlandığında Sarıyer’den 35 dakika süren seyahat süresi sadece 5 dakikaya düşecek. Bunu Kilyos’tan Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlayacağız. İsterseniz doğu istikametine ister batı istikametine gidin. İstanbul’un kuzeyindeki, Zekeriyaköy, Uskumruköy gibi yerleşimlere bağlantısı kolaylıkla sağlanmış olacak. En kıymetlimiz zamandan 30 dakika tasarruf sağlayacağız. Yakıttan ve karbon emisyonundan da önemli tasarruf sağlayacağız.”

"1 NİSAN'DAN SONRA DAHA VERİMLİ ÇALIŞMALAR İMZA ATACAĞIZ"

Bakan Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak İstanbul’da hiçbir yatırıma ara vermediklerini ve çalışmalar devam ettiklerini söyledi. Uraloğlu, “Bildiğiniz gibi İstanbul’da tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Ancak daha iyi hizmet edebilmemiz için tüm belediye başkanlarımızla birlikte çalışabilmek önemli. Bizim için onlarla yapacağımız birliktelik çok kıymetlidir. Bu nedenle biz Cumhur İttifakı olarak gerek Sarıyer’de gerek İstanbul’un tamamında, inşallah 1 Nisan’dan itibaren de daha verimli daha iyi çalışmalara beraberce imza atmış olacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Uraloğlu, daha sonra seçim çalışmaları kapsamında Sarıyer Merkez'de esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. 

Editör: Levent Pehlivanoğlu