"Salgın konusunun, COVID-19'dan sonra toplumun daha az hassasiyet gösterdiğini maske kullanım oranın düşüklüğünden anlayabiliriz." Mustafa USLU

İstanbul genelinde olduğu gibi Sarıyer’de de özellikle son birkaç haftadır üst solunum yolu enfeksiyonunun yoğunlaştığı bir dönem yaşanıyor.

İstanbul genelinde olduğu gibi Sarıyer’de de özellikle son birkaç haftadır üst solunum yolu enfeksiyonunun yoğunlaştığı bir dönem yaşandığını hastane acil servisleri, aile hekimlikleri, okullar ve çevremizdeki hasta insan sirkülasyonundangörebiliyoruz. Uzmanlar daha çok influenza denilen grip virüsünün ağırlıklı olduğunu ama diğer virüslerin de olduğu üst solunum yolu enfeksiyonunun fazlalaştığı bir dönemin yaşandığını ifade ediyor.

Salgın konusunun, COVID-19'dan sonra toplumun daha az hassasiyet gösterdiğini maske kullanım oranın düşüklüğünden anlayabiliriz. İlçemizdeki hastane ve aile hekimliklerinde maske kullanım oranın düşük olması gözlerden kaçmıyor. 

Virüs veya bakterilerin nefes, hapşırma ya da temas yoluyla bulaştığıaşikâr. Hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenilmesi, hareket edilmesi, mümkün olduğunca temiz hava alınması ve maske kullanımı öneriliyor.

“Panik olmayalım ama tedbirli olalım”

Hastalık artışınınbirkaç hafta daha devam edeceği öngörülüyor. Okulların tatil olması ile birlikte şubat ayının ortasından itibaren azalacağını tahmin ediliyor. Halk olarak panik olmak yerine tedbirli olmak ne doğru davranış olacaktır. Korkarak değil, önlem almak ve kendimizi korumak bununla en iyi mücadele yöntemi. Onun için vücut kırgınlığı olması durumunda evde kalınmasını, kalabalık ortamlara girilmemesini, sadece kendi sağlığımızı değil çevremizdeki insanların sağlığını da düşünerek ve gerekli ortam ve zamanlarda maske kullanmasını veya zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlara çıkılmamasını öneririz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ…