2008 yılında “Herkese Her Yerde Futbol” projesine ilgi gösteren ve destekleyen Kireçburnu Spor Kulübü kadın futbol tohumlarını böylelikle atmış oldu. 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, 2008 yılında “Herkese Her Yerde Futbol” projesine ilgi gösteren ve destekleyen Kireçburnu Spor Kulübü kadın futbol tohumlarını böylelikle atmış oldu. 

Türk Spor Vakfı’nın kurucusu Turgut Atakol'un kızı Sema Kasapoğlu tarafından oluşturulan Kireçburnu Spor Kulübü bünyesindeki, “Çim Filizleri” takımı, kızların da rahatlıkla yeşil sahalarda top koşturabileceğinin en güzel kanıtı oldu. “Çim Filizleri”, 9-16 yaş grubu 30 sporcudan oluşmuştu. O günkü filizler gelişti ve 2010 yılında Kireçburnu Kadın Futbol takımı kuruldu. 2010-2011 sezonunda Kadınlar Bölgesel Liginde 6 takımın yer aldığı Marmara Grubunda 11 puanla 3.sırada yer alarak kadın futbolunda bende varım dedi.  Kısa sürede kadın futbolunda adından söz ettirmesini bilen ve 2011 - 2012 Sezonunda Kadınlar 2. Ligine terfi eden Kireçburnu 2014-15 sezonunda ise Kadınlar 2. Ligi'nden ilk iki sırayı alarak Kadınlar 1. Ligi'ne yükselmiştir. Kadın futboluna yaptığı yatırımlarla milli takıma birçok oyuncu kazandıran Kireçburnu Kadın Futbol Takımı hızlı yükselişini 2021-2022 sezonunda Turkcell Kadın Futbol Süper Liginde yer alarak sürdürmüştür. İki yıl süper ligde mücadele veren Sarıyer temsilcisi Kireçburnu bütçeli takımların yanında küme düşmekten kurtulamadı. Bu sezon Kadınlar 1.Liginde yeniden Turkcell Kadınlar Süper Ligine yükselmek adına mücadele içerisinde olan Kireçburnu B grubunda üç maç sonunda 28 gol atıp hiç gol yemeden topladığı 9 puanla lider durumda. Sarıyer temsilcisi Kireçburnu ilk maçta Şırnak Belediyegücü Sportif Faaliyetler Kulübünü 23-0’lık rekor sayılabilecek bir skorla yenerek süper lig için ne kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu.

kirecburnu-kadin-futbol

Kireçburnu 4.hafta maçında deplasman da Çatalca Belediye Spor ile karşı karşıya gelecek. Kireçburnu, kadın futbolunun mihenk taşlarından biri olmuş ve Sarıyer ilçesine değer ve prestij katmaya devam etmektedir. Sarıyer, Kireçburnu Kadın Futbol Takımı vasıtası ile birçok önemli kulübü Sarıyer’de ağırlamış, ilçe tanıtımı ve ekonomisi adına katkılar sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Kulübün ilçe nezdinde daha fazla desteklenmesi çok önemlidir. Kaymakamlık, Belediye, İlçe Spor Müdürlüğü, ilçemizde faaliyet gösteren üniversiteler, siyasi partiler ve STK’lar, Sarıyer Spor Kulübü, yerel basın, muhtarlıklar vb. gibi kurum ve kuruluşlar ile halkımızın desteğini daha fazla hak ediyor olduğu kanaatindeyim.

Tüm Sarıyer’i ve sporseverleri bu güzel oluşuma destek olmaya davet ediyorum!