31 Mart 2024 seçimlerinde... 3. Dönemdir Sarıyer’i kaybeden AK Parti’de aday çok önemli. Peki Sarıyer hangi adayla seçimi alır veya kazanır?

5 yıl geldi çattı. Yine yeniden bir yerel seçim sürecindeyiz,  ama kim aday olacak? Peşinen söyleyeyim, AK Parti Sarıyer’i gerçekten çok istiyor; en başta da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sarıyer’i alın” şeklinde bir talimatı var. Ancak 3 dönemdir kazanamayan Sarıyer’de kazanamayan bir AK Parti gerçeği var.  Bu yerel seçimlerde AK Parti kanadında güçlü isimlerin adı geçiyor. Hepsi başvurmadı ama adı geçen Hüseyin Coşkun, Şems Çakıroğlu ve daha sürpriz isimler bekleniyor?

 CHP’de ise, Şükrü Genç, Cengiz Alp, Erol Aydın, Oktay Aksu, Ali İhsan Özdemir, Devrim Elvan, Hüseyin Coşkun aday adayları. Birçoğu Sarıyer’i yakından tanıyor. Ve sahaya hakim isimler.

Ayrıca kulislerde siyasi hesaplar yapılırken kimse İYİ Parti faktörünü de unutmasın. İYİ Parti’nin İstanbul ve Sarıyer’de aday çıkarması halinde küçük ve büyü şehirde kilit parti olacağı da net. Kısacası ilginç ve çetin bir seçim bizleri bekliyor.

YENİ NESİL BELEDİYECİLİK

Siyaset... Yaklaşan yerel seçim... Elbette konuşuluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bir birinden güçlü isimler var AK Parti'de... Ama CHP’de Ekrem İmamoğlu faktörünü de unutmamak gerekiyor.

31 Mart 2024 seçimlerinde... 3. Dönemdir Sarıyer’i kaybeden AK Parti’de aday çok önemli. Peki Sarıyer hangi adayla seçimi alır veya kazanır?

Zira... Sarıyer’in mahallelerinde görüyoruz ki... CHP'li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in en büyük gücü ise halkın içinde... Kucaklayıcı... İnsana dokunuyor. Bu yerel seçimde etkili. Ama Aday adaylığı sürecinde Başkan Genç’in durumu ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Bu isimler faktörü ile seçimde... Asıl yarış ilçelerde olur... Aday isimleri seçimin belirleyicisi olacak.

İYİ DE KİM ADAY OLACAK?

Yöntem belli, anketler, teşkilatta temayül ve kanaat önderleri ve genel merkez görüşü… Peki, bu görüşe ne yön veriyor. Adayı belirlerken hangi kritik- tespitler etkili olacak? Bunları konuşabilmek için önce son iki seçimin sonuçlarına bakmak gerek.