İstanbul Büyükşehir ve Sarıyer’de yerel seçimlerde kilit parti olması beklenen İYİ Parti’de İstanbul genelinde birçok ilçe de başkan adayı ne zaman açıklanacak.

Tespit şu: Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecinden ağır yaralı bir şekilde kalkan ve oyları 2018 seviyesine gerileyen İYİ Parti’de tepeden tırnağa herkes Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu durumdan sorumlu tutuyordu.

İlerleyen süreçte bu algı Meral Akşener’in konuşmalarına da yansıdı. İYİ Parti’nin siyaset dili 360 derece değişti. İYİ Parti önümüzdeki yerel seçimlere her belediye için kendi başına girmeye karar verdi. Ve şu ana kadar da öyle gidiyor.

Peki, İstanbul Büyükşehir ve Sarıyer’de yerel seçimlerde kilit parti olması beklenen İYİ Parti’de İstanbul genelinde birçok ilçe de başkan adayı açıklarken Sarıyer’de meraklı bekleyiş sürüyor. Süreç böyle iken partililer, Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur'un başkan adaylığına yakışacak en doğru isim konusunda hem fikir. 

ÖZGÜR ÖZEL KAZANDI AMA…

Özgür Özel kazanınca durum değişir mi diye düşündüm. Tabi sadece ben değil, İYİ Partililer de düşündü. Özgür Özel’in seçilmesi sonrası gelişme olup olmayacağı gözlemek için İYİ Parti İl Başkanlığı ilçelerdeki adaylarını açıklama konusunu iki hafta ertelemişti.

Ben de Özel’in gelişi ile İYİ Parti içinde CHP karşıtlığının yumuşayacağını öngörüyordum, öyle olmadı. Meral Akşener geçen hafta “Elbette kurultaylar bir siyasi partinin iç meselesidir. Elbette CHP kendi içinde bir değişim sürecine giriyor olabilir. Elbette bu arkadaşlar, ‘sağ’ ve ‘sağcı’ antipatisi üzerinden teşkilatlarını konsolide etme arayışında da olabilir. Ama hala daha merak edilen varsa şimdiden söyleyeyim. Bizim için, değişen hiçbir şey yok” deyi verdi.