“Ah nerede o eski seçimler” diyecek kadar sönük. Kiminle konuşsam “Neden seçimin tadı tuzu yok?” diye yorumluyor haksız da değil...

Yerel’de 4 seçim yaşamış bir gazeteci olarak “Ah nerede o eski seçimler” diyecek kadar sönük. Kiminle konuşsam “Neden seçimin tadı tuzu yok?” diye yorumluyor haksız da değil...

GENEL SEÇİM SONUÇLARI VE BİTMEYEN HESAPLAŞMA

Aslına bakarsanız Türkiye genel seçim havasını henüz atlatamadı. Cumhur İttifakı kazanmanın verdiği bir dinginliği yaşarken, muhalefet ise 14 ve 28 Mayıs hesaplaşmasını bitiremedi. CHP’de genel başkan değişti ama hesaplaşma bitmedi.

İYİ Parti, Altılı Masadan kalkma olayından sonra tam anlamı ile hala belini doğrultamadı. Partinin içi karıştığı gibi ittifak ortakları ile de ayrışmayı çok sancılı yaptı. Benim bu yerel seçimler sonrası olur dediğim “CHP’nin en ciddi rakibi İYİ Parti olur” tezim, yerel seçimden önce oluştu.

Daha önce de yazmıştım, bu yerel seçimin anahtarı İYİ Parti olacak diye.

Saadet Partisi dağınık, Gelecek ve DEVA’nın ise sesi soluğu çıkmıyor. Gelecek Parti (SP) Milletvekili Selim Temurci’nin İstanbul Seçimleri için AK Parti’ye desteği de bu manada çok önemli. Murat Kurum’un gücünü artırıyor. Muhalefetin dağınık görünüşü küçük partileri AK Parti’ye yakınlaştırıyor. Bu aynı zamanda partilerin saha hareketsizliğini de çok iyi anlatıyor.

BELKİ SON 15 GÜN HAREKETLENİR

Toparlayalım, etken çok ama net bir gerçeklik var, Sarıyer’de bir seçim var havası yok. Bana göre son 15 güne kadar da o havayı göremeyeceğiz. Artık sürecin nasıl şekilleneceğine de bakacağız.