Başınıza gelen her negatif durumda, bundan daha iyisi nasıl olur diye sorun? Bakalım hayatınızda neler değişecek?

 Evet biliyorum. Bazılarınız nereden çıktı ki veya neredeydin 2 yıldır diyebilirsiniz.

Bahane isterseniz çok.. En basit söylem hayat koşuşturmacası :) Ben ise şunu söyleyeceğim dün bana hatırlatılana kadar unutmuştum yazmayı ve bunu yapmayı sevdiğimi.. Kim mi hatırlattı? Evren... Sistem... Allah... Neye inanıyorsanız işte O...

Küçükken, çocukken 7-10 yaşlarında birden içimde birden bire garip bir his belirirdi, Derdim ki bir şey olacak (içimden)  kimseye anlatamadığım bir durumdu. Bu hissin tarifi; birden kalbim hızlı hızlı çarpmaya başlardı, garip bir heyecan ama  ortada ne kalbimi hızlı attıracak veya heyecanlandıracak bir durum yoktu. Söylesem sana öyle gelmiştir, geçer diyecekler.. 

Bir kaç denememde böyle yanıtlar alınca vaz geçmiştim hislerimi paylaşmayı..Lakin bir süre sonra bir telefon gelirdi ve  benim içim hayatımı veya o anki yaşam düzenimi değiştirecek bir haber alırdım.Ve kalbim deli gibi çarpardı heyecanlanırdım. 

Derdim buymuş işte...

Üniversitedeyken başka bir şekle dönüştü. Nereden duyduğumu veya nasıl keşfettiğimi şu an hatırlamadığım bir şekil. Bir  şey 3 kez tekrarlanıyor ise o senin hayatında olacaktır. Örneğin:Bir şey kırılıyor (1. işaret), sonra başka bir şey kırılıyor (2. işaret), sonra başka bir şey kırılıyor (3. işaret) anlıyordum ki biri benim kalbimi kıracak veya üzecek bir şey yapacak. Yapıyordu. 

Ben bunu böyle yorumlayıp inandığım için olduğunu şimdilerde anlıyorum. Oysaki ben bunu pozitif olarak yorumlasaydım benim için pozitif bir deneyime dönüşebileceğini şimdi anlıyorum. Çift yarık deneyini belki duydunuz, biliyorsunuz gözlemci etkisi. Young deneyi olarak ta geçiyor. Yani artık bilim bunu kanıtladı. Google da bu konu ile ilgili bir sürü kaynak bulabilirsiniz. Kolaylık olsun diye bir kaç link metnin sonuna bırakıyorum.

İlk bunu duyduğumda yıl 2018 idi ve animasyon olan videosunu izlemiştim, itiraf ediyorum hiç bir şey anlamamıştım. (izlediğim videonun linkini de aşağıya bırakıyorum, yazıyı okumayı bitirince izleyiniz lütfen:) Sonraki yıllarda bilinç seviyem yükseldikçe anlamını çözdüm. Yani izleyip bir şey anlayamayabilirsiniz benim o yıllardaki halim gibi:) Sorun yok, normalsiniz, hepimiz gibi:)

Kısaca konu şu; Herhangi başımıza gelen bir duruma verdiğimiz tepkiyi veya o andaki söylemizi değiştirdiğimizde sonuçları da anında değişiyor.

Hani son günlerde sık duyduğunuz kuantum dünyası var ya, olasılıklar dünyası.. İşte tam da konu bu. Başınıza gelen durumdaki süre gelecek olan olasılığı değiştiriyorsunuz.

Örneklendiriyorum, en çok yaptığımız.. Çevremizdeki insanlara davranışlarından dolayı söyleniriz ya, işte, trafikte, hayatın içinde.. Aptal bunlar ya, akıl yok, gerçekten geri zekalı bunlar diye. İşte Evren/Sistem bunu sizden duyduğunda çevrenizde etkileşimde olduğunuz insanların aptalca veya gerizekalı davranışlar yapacak şekilde olaylar karşınıza çıkartıyor. Bu sefer deneyin bakalım. Yine böyle bir durum ile karşılaştığınızda, kendinizi hep aynı cümleyi söylemeyi durdursanız (baktınız kelime çıktı ama fark ettiniz o kelimeyi söylediğinizi, iptal deyin),   sussanız dahi olur, bundan daha iyi nasıl olur deseniz, bir süre sonra insanların artık öyle davranmadığını göreceksiniz.

Başınıza gelen her negatif durumda, bundan daha iyisi nasıl olur diye sorun? Bakalım hayatınızda neler değişecek? Yaptınız ve değişti ise ki değişecektir, bana da yazın olur mu ? Hem bana hem de herkese ilham olsun. Seviliyorsunuz :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ift_yar%C4%B1k_deneyi

https://evrimagaci.org/cift-yarik-deneyi-nedir-young-deneyi-bilimsel-olarak-neden-onemlidir-856

https://www.youtube.com/watch?v=q3H7wR_IR3w