Günlerden 31 Aralık 2020 saat 11:00... Evet yılbaşı sabahı... Yola çıkan bir anne ve oğul, babaya giden bir otobüsteler.. Yol uzun akşam 18:00 varış.. Covid-19 beraberinde getirilen uygulamalar sebebi ile (20 yaş altı yalnız seyahat edemediğinden) anne 16 yaşındaki oğlunu babasına götürüyor. Gri bulutlu bir hava.. Sabah erkenden başlamış yeni yıl mesajları, iyi dilekler, umutlar.. Yağmur yağıyor sonra, yol kenarındaki ağaçlardaki yapraklar ışıldıyor sanki yılbaşı süsü gibi. Otobüs sık sık duruyor, yolcular iniyor, yeni yolcular biniyor. Hava da otobüsün geçip gittiği şehirler gibi değişiyor o gün; bir güneşli bir bulutlu bir yağmurlu..  Anne kulaklığını bilgisayara takıp bir film izliyor, zaman akıp geçiyor.. Öğleden sonra telefon çalıyor anne filme dalmışken. Baba arıyor akşam için küçük eğlence planı gelişmiş, anlatıyor.. Telefonu kapatınca, anne yanındaki koltukta oturan oğluna doğru dönüp babasının söylediklerini iletmek isterken gözü pencereden dışarıya takılıyor. Tam bir gökkuşağı, kesintisiz başlangıcı bitişi ve tüm renkler o kadar net o kadar güzel ki...

Heyecanla oğluna sesleniyor ve gösteriyor ''Fotoğraf çek bak gökkuşağı var çabuk ol geçiyoruz, hadi hadi çabuk'' diye çünkü hareket halindeki otobüste karşı taraftaki pencereden görünüyor gökkuşağı. Diğer yolcularda bunu duyup o yöne bakıyorlar ve hemen o görüntüyü yakalama telaşı ile cep telefonlarına sarılıyorlar. Oğlu yakalayabiliyor ve o An'ın resim çekmeyi başarıyor her ne kadar otobüs devam etse de... Otobüs farklı yöne dönüp giderken artık gökkuşağı görünmezken anne fotoğraflara bakıp teşekkür ediyor, şükrediyor içinden günün hediyesi için Yaradan'a.. (Gelen yılbaşı hediyesindeki gökkuşağının bir çok ifadesi var anneye; aile gibi, birlik beraberlik gibi) anne sonra babayı arayıp gökkuşağını anlatıyor ondan gelen telefon araması ile gökkuşağını görebildiğini ve buna aracılık ettiği için teşekkür ediyor, baba ise ''sadece bir tesadüf'' diyor.. Oysa anne çok iyi biliyor, tesadüf diye bir şey yoktur.

An'daki mucizeyi fark edebildiniz mi? Hareket halindeki bir otobüste önündeki bilgisayardan film izlerken hem de filme dalmışken, güzel bir manzarayı fark edip görebilme ihtimali % kaçtır sizce? Yanıtınız sıfır veya %0,0000000000000000000000000001 yani çok çok küçük bir ihtimal. Veya soruyu değiştirelim.. Hareket halinde devam eden bir otobüste siz pencereden bakarken etraftaki manzarayı görebildiğiniz süre nedir? (Süreyi maximumda tutun otobüs düz gidiyor olsun 1 dakikayı bulur mu?) Hadi bakıyordunuz camdan fark ettiniz diyelim, yakalayıp o anı fotoğraflayabilme oranınız nedir? Evren'in muazzam matematiğini görebildiniz mi? Müthiş bir hesap..

Almanız gereken bir hediye varsa, siz hareket halinde bir otobüste olsanız dahi, tam An'ın da gökkuşağını görebileceğiniz yere gelmeden size telefon gelmesini sağlar, konuşmanın süresi zaten hesaplanmıştır ve bingo Gökkuşağı'nı gösterir... İyi Seneler.

Sevgilerimle...

- - - - -