Daha önce gazetemizde yazmıştık…! “Bu vebali kim ödeyecek” diye. Sarıyer için ciddi bir kentsel dönüşüm şart...!

Dün yine sallandık.

Gemlik: 5.1…

Hemen ardından bir de 4.5 oldu.

Allah beterlerinden korusun. Ama biliyoruz İstanbul Depremi her geçen gün yaklaşıyor. Ve bu nedenle kentsel dönüşüm, bu kentin ve ülkenin bir numaralı gündemi olmak zorunda. Kentsel dönüşümü konuşmanın ötesinde düzenli ve hızlı biçimde hayata geçirmeliyiz. Ama Sarıyer’de henüz çivi çakılmadı. Siyasilerin oyuncağı haline gelen mülkiyet sorunu bitmek bilmiyor.

Daha önce gazetemizde yazmıştık…! “Bu vebali kim ödeyecek” diye. Sarıyer için ciddi bir kentsel dönüşüm şart. Çünkü Sarıyer’in birçok mahallesinde bulunan yapıların birçoğu en az 30-40 senelik. Birçok deniz kumu ile yapılmış, mühendislik hizmetinden çok uzak…! Ayrıca ilçe merkezinde binalar eski, dolma ve çarpık yapılaşma var. Zemin sağlam diyorlar ya binalar?

Tabi TOKİ, Emlak Konut ve İBB’nin yanında bu işlerde ilçe belediyenin tutumu çok önemli. Yıllardır yılan hikayesine dönüşen kentsel dönüşüm ve mülkiyet problemini yeteri kadar İlçe belediyesi sahiplenirse acil kodlu kentsel dönüşümler yapılabilir. Oysa, komşu olan birçok ilçede kentsel dönüşüm küçüklü, büyüklü devam ediyor. Ama bizde yaprak kıpırdamıyor! Neymiş efendim,’ Sarıyer’e yasalar izin vermiyormuş.’

Şu sıralar yerel seçim arefesinde yeniden gündeme gelemeye başladı. Yine aynı nakarat, yine dillerde sözler, aynı vaatler… Mülkiyet problemi ve kentsel dönüşüm üzerine oy hesapları…!