Ebeveyn olmanın herhalde en zor yanı yetişkin birer birey olana kadar çocuklarınız için hayatlarını etkileyecek hemen her konuda sizlerin seçim yapmak zorunda olmanızdır. Bu noktada ilk önemli seçim doğru bir anaokulu, kreş ya da okul öncesi programı seçmektir. Ebeveyn olmanın vermiş olduğu o büyük sorumlulukla içiniz endişe ile dolabilir. Kafanızda doğru adımı atıp atmadığınızla ilgili çeşitli sorular oluşabilir. Doğru soruları bulup cevapladığınızda bu cevaplar sizi en doğru seçime götürecektir.

Her şeyden önce bilmeniz gereken en önemli nokta okul öncesi eğitim çocuğunuzun uzun okul yıllarına hazırlanması için olmazsa olmazdır. Okul öncesi dönemde çocuğunuzun görsel, işitsel ve düşsel hafızası açıktır. Bu sebeple gerekli materyalleri öğrenirken çocuğunuzun hem düşsel hem zihinsel hafızası da faaliyette olacaktır. Bu durumun sonucunda da eğitimden maksimum şekilde fayda sağlamış olacak ve gelecekte de bu bilgileri kullanabilecek hale gelecektir.

Okul öncesi eğitim, çocuğunuzun yaşından dolayı keşfetme ve öğrenme eğilimlerine cevap verir, tatmin sağlar. Renkleri, sayıları, hayvanları ve daha birçok şeyi kolaylıkla ayırt edip, öğrenebileceği şekilde eğitim alırlar. Okul öncesi kurumu seçerken sormanız gereken en temel sorular şunlardır;

• Çocuğunuzun karakteri size ne anlatıyor?

• Okul öncesi programın özellikleri nelerdir?

• Eğitmenlerin eğitim seviyesi nedir?

• Eğitmenlerin çocuklara yaklaşımları nasıldır?

• Kurumun fiziki ortamı nasıl?

Sizce çocuğunuz kalabalık ortamda mı daha rahat yoksa birebir iletişim sağlayacağı ortamda mı? Bazı çocuklar yönlendirme olmadan aktif bir rol alırken bazıları ise onları yönlendirecek ve teşvik edecek bir ortamda zamanlarını geçirmek isterler. Maddi imkanlarınızı göz önüne alıp sınırlarınızı belirledikten sonra mümkün olduğunca çok okul gezin ve detaylı bilgi edinin. Çocuklara yaklaşımlarında ne tarz bir felsefe benimsediklerini sorun. Temel eğitim programları hakkında sorular sorun ve soru sormaktan çekinmeyin.

Eğitmenlerin çocuk bakıcısı mı yoksa eğitmen mi olduğunu anlamaya çalışın. Bakıcılar çocuklara sadece göz kulak olurlar,istenen ,çocuğunuzun doğru eğitimi alarak okul ve sosyal hayata uyum sağlamasını sağlamaktır. Okulun konumunu inceleyin, çevre ve gürültü kirliliğine sebep olacak bir yerde mi? Güvenlik önlemleri nasıl? Kurumun bahçesinde güvenli bir şekilde oynayabilirler mi? Genel hijyen önlemlerine bakın. Gerekli özen gösteriliyor mu?

Sizler en değerli varlıklarınızın hayata atacakları bu ilk adımları ile gerekli desteği ve eğitimi almalarını sağlamak istiyorsunuz. Bu nedenle asla sorup araştırmaktan çekinmeyin.