Haritada görmüş olduğunuz cadde öyle sıradan bir cadde değil. Türkiye'nin ve dünyanın en değerli gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu yerdir. Burası Maslak. Mahalleden başlayan cadde İstinye'ye kadar iniyor.

2000'li yılların başında buraya İstinye Park adı altında bir AVM inşaatı yapılmaya başlandı. İnşaatın tam karşısında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve arazisi vardır. AVM inşaatı yapılırken inşaat bildiğiniz yola yapılıyor. Yol ise İTÜ'nün arazisine kaydırılıyor. Zamanın meclis üyesi olarak burada birkaç arkadaşla her ne kadar mücadele etsek de maalesef belediye başkanı, güç odakları ile birlikte bu işi başarıyor.

İTÜ arazisinin bitişiğinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), borsanın devamında meşhur Emirgan Korusu var. 2015 yılında bu cadde İBB'de meclis kararı ile Katar Caddesi adını alıyor. Adamlar ilk önce çocuğun adını koydular, şimdi ise hem İstinye Park'ı, hemde İMKB nın hisselerinin bir kısmını satın aldılar. Yani şimdi; yol, yola yapılan AVM ve İMKB Katar'ın oldu. Anlaşılan proje yıllara yaygın kapsamlı ve sistemli bir şekilde yürüyor. Korkarım 'Katar Katar' satış devam etmesin! Çünkü bundan birkaç yıl önce o meşhur Emirgan Korusu'nun, TOKİ tarafından imara açılıp, satışı bile bazı gazetelerde dillendirilmişti.

Bir başka sıkıntı da bölge halkını yakından ilgilendiriyor. Bu satışlar sonrası hemen bitişikte yer alan ve yerinde dönüşüm bekleyen Reşitpaşa, Emirgan'ın bir kısmı ve FSM'de yaşayan vatandaşların durumu daha da zorlaşacak olmasıdır.

- - - -

Anahtar Kelimeler:
KATAR KATAR SATIŞ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gencay Çiftci 2020-11-30 01:54:18

Mehmet beyin, maalesef art niyetli yaklaşımlarıyla, kasıtlı değerlendirmeleriyle çamur at, izi kalsın durumundan öte bir hali yok. Öncelikle, İstinye Park AVM'nin satış süreci biz gayrimenkul profesyonellerinin yakından takip ettiği bir portföy. Biz de firma olarak İstinye Park AVM'nin satışı ile ilgili ulusal ve uluslararası (Bunların içinde AB ülkelerinden, Uzakdoğu hatta Rus yatırım kuruluşları) kuruluşlara sunum yaptık. Bu arada portföy reklamı olsun. Portföyümüzde ciddi kar getirisi olan Maslak - Zincirlikuyu hattında AVM'ler var. Nazif Zorlu bile istediğim rakamı veren olursa ZORLU Center'i de satarım diyor.

Avatar
Gencay Çiftci 2020-11-30 01:55:30

Mehmet bey, acaba biliyor mu İMKB'nin İstanbul Borsası kurumsal kimliği ile yeniden yapılandırılan, geliştirilen çok büyük katma değerli çalışmalarla uluslararası borsalar içinde marka ve kurumsal değeri kat kat artmış durumda. Son 3 yıllık periyotta bu yüzdeliklerde Avrupa fonlarına da hisse satışları yapıldı. Hatta hatırladığım kadarı ile Varlık Fonu bunların bir kısmını geri aldı. Rahmetli Erbakan Hoca ne diyordu ? Arap ülkelerinin paralarını neden biz İngiliz ve Amerikan bankaları üzerinden üstüne kat kat faiz ödeyerek alıyoruz ? Bu paralar için asıl cazibe merkezi ülkemiz olmalı diyordu.