Bugün 3Aralık Dünya Engelliler Günü! Her gün bir şeylerin günü olarak kutlanır. İnsan Hakları Günü, Kadınlar Günü, Gazeteciler Günü, Sigarayı Bırakma Günü, Yaşlılar Günü, Engelliler Günü .... Neredeyse yılın 365 günü, her gün bir şeylerin günü kutlanıyor.

Bunların içinde çok saçma sapan günler de var ; ABD'nin Colorado eyaletinde ocak ayının 3. günü 'Meyveli Kek Fırlatma Günü' gibi... Kutup Ayısı Dalışı Günü, Fasulye Günü, Kuş Günü. Bizde de bazı belediyelerce kutlanan Balık Göçü Günü. Teneke kutusu günü, hiç bir şey günü gibi absürt günler kutlanıyor.

Bu kadar çok gün kutlanınca, Engelliler Günü gibi hayatı önemi olan günler  sıradanlaşıyor. Bu gün yine siyasiler, birkaç engelli ile fotoğraf çektirecekler, nutuklar atacaklar, milletvekili bir engelli arabası sürecek, belediye başkanı engelli bir çocuğu kucağına alıp poz verecek ve bunun gibi birçok görüntüye sosyal medyada şahit olacağız. Bu resimleri çektiremeyen, daha alttaki siyasetçiler ise, sloganlaşmış sözcüklerle bu günü kutlayacaklar.

Resmi rakamlara göre ülkemizin nüfusun %7'si engelli iken aslın da bir o kadar da tespit edilmeyen engellimiz var. Çalışabilecek durumda olup da işsiz kalan engellilerin durumu, yoksul ailelerin engellilerin geçin sıkıntısı, evde bakım ihtiyaçları, psikolojik sorunları gibi bir yığın sorun ailelerin üzerinde kalacak. Yine yürüyemeyen bedensel engelliyi aile sırtlayıp taşıyacak, kulakları duymana yine ailesi duyurmaya çalışacak. Aile görmeyenin gözü, konuşamayanın dili olacak. Sağlıklı düşünemeyenin zihni, eksik olanın yine ailesi beyni olacak, aklı olacak ve engellinin dayandığı tek dalı olacak.

Tabi ki burada engelli olup da iyi ailesi olanlar şanslı. Bir de engeli olup da ona sahip çıkmayan aileler, onları terk eden aileler olduğu gibi hiç ailesi olmayan engellilerimiz de var. Onlar hepten mağdur, Allaha emanet. Allah yardımcıları olsun.

Yani gülüm; öyle bir kaç tekerlekli sandalye ile resim çektirmekle, bir kaç kuru sloganla, engeli şeritli yollarla, engeli rampaları ile olmuyor, iki gözüm olmuyor!