Pandemi

Zor günler geçiriyoruz.. Eve kapandık. Çok değil bundan bir yıl öncesine kadar aklımıza bile gelmeyecek bir yaşam tarzına şimdi alışmaya çalışıyoruz. Deprem tehlikesi kapıda derken şimdide Covid’e yakalanmak büyük kâbusumuz oldu.

Dünya’da ve Türkiye’de sigortacılık

Dünyada sigorta poliçelerine ödenen toplam tutar 2019 yılında 9 Trilyon USD. Türkiye’de ise kişi başı prim üretimi gelirle kıyaslandığında dünya ortalamasının 3, gelişmiş ülke ortalamasının da 6 kat gerisinde maalesef. Ama yinede dünyada bankaları satın alan devasa büyüklükte olan sigortacılık sektörü Türkiye’de gelişerek iyi bir noktaya doğru yol alıyor.

Neden sigorta yaptırmalıyım?

Hayat her zaman istediğimiz gibi yolunda gitmez. Bir yerlerde bilmediğimiz, beklemediğimiz, belki de hiç tahmin etmediğimiz  riskler var. Bu riskler belki bizim sağlığımızı, belki hayatımızı, belki yıllarca çalışarak sahip olduğumuz varlıklarımızı tehdit edecek. Ne yaparsak yapalım riskleri sıfıra indiremeyiz ama en azından kayıplarımıza engel olmak için sigorta yaptırmalıyız.

Sigorta acentesinden ne beklemeliyim?

Sigorta acenteniz bilgisi, uzmanlığı ile ve empati gücü ile risklerinizi sizinle birlikte tespit eder ve sizin için en doğru sigorta çözümlerini size sunar. İhtiyaç duyduğunuzda da sigorta şirketi ile aranızda köprü olur ve  en iyi hizmeti almanızı sağlar.

Sigorta bir tür dayanışmadır

Sigorta, ödediğimiz primlerimizden oluşan bir havuzdan risk gerçekleşip mağdur olanlara ödeme yapılan bir tür dayanışmadır. Yıllarca poliçemizi yaptırmış, primlerimizi ödemiş ama hiç ihtiyaç duymamış olabiliriz. Bizim ihtiyaç duymadığımız yıllarda emin olun ki yüzlerce, hatta binlerce kişiye destek olunuyor. Risk sizinde başınıza geldiğinde size destek olunacak. Basit bir mantıkla sigorta budur.

Art Sigorta Acenteliği

Biraz da kendimden bahsedeyim. Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunuyum. 2001 yılında sigorta sektörüne adım attım. Sağlık, emeklilik, araç-ev-işyeri sigortaları, hayat sigortaları, inşaat All isk sigortaları, yat sigortaları gibi tüm sigorta konularında 20 yıla yakın tecrübem ile acenteliğimi sürdürmekteyim. Sarıyer’deki tüm komşularımı sohbet etmeye, kahve içmeye beklerim.

Nasıl köşe yazarı oldum?

Levent Beyi sosyal medyadan takip ederdim. Kendisi ile bir hafta sonu Sarıyer’deki bir kuru temizlemecide karşılaştık. Bu tanışmadan sonra ofisimi ziyaret etti kendisi. Kahvelerimizi içerken pandemiden, Türkiye’de sigortacılığın gidişatından uzun uzun konuştuk. Bu sohbetin ardından  Sarıyer Posta Gazetesi’nin aralık sayısı için bir yazı kaleme yazmamı istedi. Bende memnuniyetle kabul ettim tabi ki.