Herkeste bir telaş, neymiş efendim Whatsap uygulamasının yeni güncelleme programı ile bütün paylaşımlarını herkes görecekmiş.

Ya hu güzel dostum ne yapıyorsun ki bu kadar korkuyorsun; yasadışı olan işlerle mi uğraşıyorsun, her gün çıplak fotoğraf video mu paylaşıyorsun, bir terör örgütü ile ortak hareket mi ediyorsun, ajan mısın vb. nedir yani ? Açık olarak ne yazıyor, çiziyor, anlatıyorsak; diğer sosyal ağlarda, telefon uygulamalarında ya da kişisel hayatımızda da aynıyız. Uygulama yenileniyormuş, buyursun gelsin.

Unutmayın ki kimse sizin kirli çamaşırlarınızla whatsapp ilgilenmiyor. (Tabii siz çok önemli bir kişi değilseniz) Sadece düşünce, duygu, tercihleriniz üzerinden sizi daha fazla nasıl dijital sektöre esir eder, onunla ilgileniyor. Bunu yapabilmek için, sizin yaşamsal tercihlerinize daha fazla ihtiyaç duyuyor, hepsi bu. Ha sanıyorsanız ki bu güne kadar arşiv yapmadılar, yanılırsınız. Yarın whatsApp uygulamasını kullanmak, kullanmış olmak terör suçu kabul edilsin, bakın bakalım uygulama geriye dönük bütün bilgilerinizi ortaya döküyor mu dökmüyor mu ?

Bilişim sektöründe olan kişiler, yenidünya düzeni daha da dijital olacak diye son beş yıldır bas bas bağırıyor. Hatta buna uygun olarak ülkeler, eğitim ve üretim sistemini yeniliyor. Vatandaşlar ise covit19 sürecinde bu duruma mecburi bir giriş yaptı. Dışarda yemek mi yemek istedi, kısıtlamalardan dolayı dışarı çıkamadığı için telefon etti, paket servis yemek geldi. Ya da birçok ihtiyaç internet üzerinden karşılandı. Öyle ki en kazançlı iş alanlarının başında internet üzerinden satış yapan firmalar, kazançlarını ve eleman sayılarını artışla katlayarak 2020 yılını bitirdiler. 

Bu kadar korkup, kaçmak yerine bu bilişim çağında "Nerede, nasıl, kimlerle yer alırız" ona kafa yoralım. Ya da dijital dünyadan bu kadar rahatsızsak elimizdeki telefon, tablet, bilgisayarı bırakalım. Çünkü biliyorum ki yeni cağ ile yönetimler değişecek ve idare gücünün başında Ahmet, Mehmet ya da Ayşe Fatma olmuş önemi olmayacak. Dijital dünya yeni yazılım programları ile şeffaf ve görünür bir şekilde her şeyi denetleyecek, insanı bile...

- - - - -