Sarıyer’in 11 mahallesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait parsellerin satış dosyalarının meclise getirilerek oylanmasını isteyen hak sahipleri, İBB siyasi parti grup başkanlarını ziyaret ederek, dosyaların meclise neden getirilmediğini sordu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis koridorunda toplanan hak sahiplerini yalnız bırakmayan CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Oktay Aksu, “Mecliste çoğunluğu bulunan AK Parti Grubu, dosyalarda evrak eksik’ diyerek sorunu nisan ayı sonrasına bırakmak istiyor. Yasal olarak bugün bile komisyon toplansa dosyalar meclise sunulur. Biz CHP Grubu olarak dosyaları onaylamaya hazırız. Mülkiyet problemi yaşayan komşularımızın yanındayız. Çünkü bu sorun hayati bir sorundur. Bu sorunun siyaseti olmaz” dedi.

I M G 8393-1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis toplantısının son gününde siyasi parti gruplarını ziyaret eden Sarıyer’in 11 mahallesindeki hak sahipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait parsellerin satış dosyalarının meclis onayından geçmesini istedi. Sarıyer’de farklı mahallelerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 91 farklı parselin satışı ile ilgili CHP İBB Grup Başkanvekili Tarık Balyalı, CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Oktay Aksu, Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel, Melendiz Dalyan İzgi ile Görkem Kurşun, CHP Grubu toplantı salonunda hak sahiplerinin taleplerini dinledi.

I M G 8266

 “İstenirse bugün çözülür, nisan sonrasına bırakılması siyasi bir tutumdur.”

Hukuk Komisyonu’nda bekleyen ve meclise “evrak yetersiz” denilerek nisan sonrasına ertelenmeye çalışılan İBB’ye ait yerlerin satış dosyalarının, zaman kaybetmeksizin meclise sunulmasını isteyen hak sahipleri, bu taleplerini CHP Grubu’na iletti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hak sahiplerinin satış dosyalarının meclise getirilmesi yönünde talimatı olduğu, ancak AK Parti Grubu’nun bu talebi her seferinde çeşitli bahanelerle ötelediğini meclis kürsüsünden ifade eden CHP Sarıyer Belediye Başkanı Oktay Aksu, “Sarıyer’in yüzde 70’nin mağdur olduğu mülkiyet sorunu ile ilgili hiçbir şekilde siyasi bir hesap içinde olunmaması gerekir. İstenirse bugün bile bu sorun meclise sunulur, oylanabilir. Hak sahipleri bu konuda artık daha fazla mağdur edilmemelidir. Bu sorun çözülünceye kadar hak sahibi komşularımızı yalnız bırakmayacağız.” dedi.
“Komşularımız endişelenmesin, hiçbir hayalimiz yarım kalmayacak!”

I M G 8392

Sarıyer Belediye Başkanı Oktay Aksu’nun konuşmasının ardından İBB Meclisi olarak bu pazartesi günü yapılacak Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda satış dosyalarının ve Sarıyer Bölge Planlarının görüşülmesine karar verdi. Aksu, bu kararın ardından “Söz konusu satış dosyalarının ve Sarıyer Bölge Planlarının meclisimizde tüm partilerin oy birliği ile kabul edilmesini diliyorum. İlçemizde mülkiyet sorunu yaşayan tüm komşularımızın endişelerinin son bulması için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Sarıyer’de hiçbir hayalimiz yarım kalmayacak!” dedi.