İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarının üçüncü birleşiminde Sarıyer Ayazağa’da kentsel dönüşümün önünü açacak dosyada, meclis oturumu sırasında komisyonun yaptığı değişiklik de gerilime neden oldu.

AK Parti İBB Meclis üyesi Muhammet Kaynar, Ayazağa Mahallesi bulunan 85 adet parselin üzerinde hak sahibi olan vatandaşlara satışına onay verdiklerini ancak boş durumda olan en büyük parselin dosyadan çıkarılmasını istedi. İBB’ye ait olduğu öğrenilen parselin satışının değil kat karşılığı satış ya da hasılat paylaşımı yöntemi ile uygulama yapılacağını ve buna diğer hak sahipleri tapularını onay verdikten sonra onay vereceklerini söyledi.

Boş durumda olduğunu savunduğu parselde müteahhit inşaat başlarsa tapu süreci tamamlanamayan vatandaşların mağdur olacağını öne sürdü. Yapılan değişiklik gruplar arasında bir süre müzakere edildikten sonra oya sunuldu. Öncesinde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Nizamettin Günel, boş olduğu söylenen İBB parselinde 35 bina bulunduğunu ve bu parselin dosyanın dışında tutulması durumunda kentsel dönüşümün yapılamayacağını söyledi.

O sırada izleyici bölümünde bulunan söz konusu parsel üzerinde binası bulunan vatandaşlar da duruma tepki gösterdi. Tartışmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, dosyanın geri çekilmesi parsel üzerinde tespit yapıldıktan sonra dosyanın Temmuz oturumlarında gündeme alınıp karara bağlanmasını teklif edildi. Dosya yerinde inceleme yapılmak üzere oybirliği ile komisyona geri gönderildi.