Lozan Heyeti Başkanı ve yeni Türk devletinin Dışişleri Bakanı İsmet İnönü’nün, Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine gönderdiği altın dolma kalemle 24 Temmuz 1923’te imzaladığı Lozan Anlaşması’nın 100. yılı Sarıyer’de kutlandı.

“LOZAN; TÜRK MİLLETİ İÇİN SİYASAL BİR ZAFER”

Sarıyer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk tarihinde bir dönüm noktası” ve “Türk milleti için siyasal bir zafer” olarak tanımladığı Lozan Antlaşması’nın 100. yıldönümünü Bahçeköy Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi.

bahçeköy-lozan-mübadil-5

YOĞUN KATILIM DİKKAT ÇEKTİ

Porgama; Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Ayşen Ağma, Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, Sarıyerliler Dernek Başkanı Hayati Kaptanoğlu, Sarıyer Lozan Mübadilleri Başkanı Zehra Filiz Yerebasmaz, Bahçeköy Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram, Sarıyer Posta İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu, STK temsilcileri ve Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri katıldı.

bahçeköy-lozan-etkinlği-1

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından program son buldu.

bahçeköy-lozan -mübadil

Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’nun Facebook üzerinden canlı yayınıyla okurlarına ulaştırıldı.

Editör: Levent Pehlivanoğlu