İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, Sarıyer Son Baskı Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Başkan Temur, “Önümüzdeki yerel seçimlerde Sarıyer’de kendi logomuzla, kendi belediye başkan adayımızla seçime gireceğiz. Bu konuda hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, “Sarıyer’de aldığımız oydan çok memnun değiliz! Biz daha yüksek bir oy almayı düşünüyorduk. En azından 35 bin gibi bir rakama ulaşabiliriz diye düşünüyorduk. Fakat son gelinen noktada 23 bin 500 civarı bir oy alabildik. Yüzde 10’un üzerinde aldığımız oyu yine de anlamlı bir oy olarak görüyoruz. Sarıyer’de ittifakın adayı Kemal Kılıçdaroğlu bence güzel bir oy aldı. Fakat Sarıyer’de elde ettiğiniz başarılı sonuçla genele etki etmeniz oldukça düşük oluyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde Sarıyer’de kendi logomuzla, kendi belediye başkan adayımızla seçime gireceğiz. Bu konuda hazırlıklarımızı yapıyoruz. Onun dışındaki herhangi bir düşünce bizim için hiçbir şekilde doğru olmaz. Sebebi ise sokaktaki vatandaşımızın bunu böyle istemesidir. Yine partililerimiz, teşkilatımız da böyle olmasını istiyor.” diye konuştu.

 “ALDIĞIMIZ OYU ANLAMLI BULUYORUZ”

Sarıyer’in tamamında verimli bir seçim çalışması yaptıklarını belirten Başkan Temur. “Bu seçim çalışma sürecini de milletvekili adaylarımızla beraber yürüttük. Onlarla beraber çok iyi noktalara temas ettik. Fakat gelinen noktada genel seçimlerde oy oranını Türkiye’deki genel atmosfer belirliyor. Burada da Türkiye genelinde esen rüzgarla birlikte yüzde 10 civarı, yani 23 bin 500 civarı bir oy alabildik. Elbette daha iyi bir oy almayı isterdik; ama az önce de ifade ettiğim gibi, aldığımız bu oyu da anlamlı buluyoruz.”

Beklediğiniz oyu alamamanızın sebebi nedir?

Seçim öncesi genel yaratılan algılar gerçeklerin biraz önüne geçtiğini belirten Temur, “Masayla ilgili durumlar, o süreçte yaratılan algılar da beklediğimiz oyu alamamamızdaki etkenlerden oldu gibi gözüküyor. Esasında kendimizi vatandaşlarımıza çok da iyi anlatma fırsatını yakaladık. Fakat baktığınızda iktidarın propaganda araçları, ittifakın söylemleri vatandaşları daha çok etkilemiş gibi gözüküyor. Elbette partimiz ve diğer partiler de, bu seçim sürecinde neyi eksik yaptığını, neyi daha iyi yapabileceğini en iyi bir şekilde analiz edecektir. Ona göre yeni dönemde de daha iyi bir siyaset alanı açacağımızı düşünüyorum.”

“SARIYER’DE KILIÇDAROĞLU GÜZEL BİR OY ALDI”

Sarıyer’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan oy kuvvetli, değerli bir oydur diyerek dikkat çeken Temur, “İttifakın tüm partiler desteklerini verdi ve iyi bir oy alındığını düşünüyorum. Diğer illerde, ilçelerde bu kadar başarılı bir seçim süreci görmedim. Sarıyer’de ittifakın adayı Kemal Kılıçdaroğlu bence güzel bir oy aldı. Fakat Sarıyer’de elde ettiğiniz başarılı sonuçla genele etki etmeniz oldukça düşük oluyor. Türkiye’nin bazı illerinde, ilçelerinde beklenen sonucun alınamaması, seçim kaybedilmesine, yüzde 48’lik bir oyda kalmamıza neden oldu.”

YÜZDE 48’LİK OYU BAŞARI OLARAK GÖRMEK BÜYÜK HATA OLUR

 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmanın dışında alınan her sonuç başarısızlık olarak değerlendiren Temur,  “Netice itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi kaybedildi ve başarısız olundu. Tabi ki burada bize düşen, diğer siyasi partilere düşen görev Cumhurbaşkanlığı seçiminin neden kazanılamadığının sebebini araştırmak, analiz etmektir. Anketler yapıp, teşkilatlarla, vatandaşlarla görüşüp bunları geniş çerçevede analiz etmemiz ve aynı hatalara düşmememiz gerekir. İki adaylı bir seçimde alınan yüzde 48’lik oyu başarı olarak görmek büyük hata olur. Seçimden aylar önce anketlerde muhalefet bloğunun oyunun yüzde 55-60 bandında olduğu söyleniyordu. Yine TBMM seçimleri içinde mecliste muhalefet bloğunun çoğunlukta olacağı birçok anket firmasınca dile getiriliyordu. Ancak ilk turda da görüldüğü gibi birçok anket firması yanıldı. TBMM seçimlerinde beklenilenin tam tersi oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk ve ikinci turunda da birçok anket firması yanıldı. Sizce seçim öncesinde oluşan, oluşturulan bu hava neden sandığa yansımadı. Seçim sürecinden önce ve seçim startı verildiği andan itibaren alanlardaydınız. Vatandaşlardan bu süreçte en çok hangi sözleri duydunuz? Kararsız seçmenler tekrardan neden Erdoğan’a yöneldi?

Partimiz bu seçim sürecinde elinden geleni yaptı. Ancak genel olarak bir siyaset üretilememesinden ötürü şikayetler vardı. Atılan iftiralara, suçlamalara karşı verilen reaksiyonlar gecikti. Ve neticede yaşanan bu süreci Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener, 24-25 Haziran tarihlerinde yapılacak Olağan Kurultayımızda açıklayacaktır.”

 

PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ DİNLEMEMİZ GEREKİYOR

Temur, “Bir ilçe başkanı, bir vatandaş olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; biz vatandaşlarımızın beklentilerine, isteklerine cevap veren bir siyasi parti olmak istiyoruz, siyasetimizi de bu yönde yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda ciddi bir çaba sarfettik. Benim gördüğüm kadarıyla bu seçimde Cumhurbaşkanı adayının bir siyasi parti kimliğinden uzak bir aday olması gerekirdi. Çünkü bir partinin liderinin Cumhurbaşkanı adayı olması, o adayı kendi seçmenine hapsetmiş gibi bir hava yarattı. Daha geniş çerçevede düşünülerek bir adayla yola çıkılsaydı, seçmen nezdinde daha geniş kitlelere ulaşılabilirdi. Elbette bu seçimin neden kaybedildiğinin cevabını anketler, sokaktaki vatandaşların tepkisi daha çok belirleyecektir. Genel Başkanımız da, partimizin bu süreçlerde nerede eksik kaldığını, neden Cumhurbaşkanı adayımızın seçilemediğini iyi bir şekilde değerlendirecektir.”

“VATANDAŞ İYİ PARTİ’Yİ AYRI GÖRMEK İSTİYOR”

Partimizin genel politikasını, ya da ittifak süreçlerinin nasıl işleyeceğini Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener açıklayacağını belirten Temur, “Partimizin daha geniş kitlelere ulaşmasını ittifakın bir miktar engellediğini düşünüyorum. Partimiz oy oranı olarak çok daha iyi, çok daha kararlı bir şekilde büyüyebilirdi. Aksine ittifak sürecinin partimize katkı vermediğini, büyümesine engel olduğunu çok net söyleyebilirim. Bu benim Sarıyer’deki gözlemimdir. Türkiye’nin başka noktalarında ittifakın farklı etkileri olmuş olabilir. Ama biz dediğim gibi vatandaşların isteklerine, taleplerine göre siyaset yapmak isteyen bir partiyiz. Benim sokakta gördüğüm şey, vatandaş İYİ Parti’yi ayrı görmek istiyor. Oy vermek için de, siyaset üretmek için de ayrı görmek istiyor. Dolayısıyla, hem partimizin büyümesi, hem de vatandaşlarımızın bizi alternatif görmesi adına İYİ Parti’nin seçimleri tek başına girmesi gerekiyor.

“SARIYER’DE İYİ PARTİ LOGOSUYLA SEÇİME GİRECEĞİZ”

İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı olarak şunu da çok net ifade edeyim; önümüzdeki yerel seçimlerde Sarıyer’de kendi logomuzla, kendi belediye başkan adayımızla seçime gireceğiz. Bu konuda hazırlıklarımızı yapıyoruz. Onun dışındaki herhangi bir düşünce bizim için hiçbir şekilde doğru olmaz. Sebebi ise sokaktaki vatandaşımızın bunu böyle istemesidir. Yine partililerimiz, teşkilatımız da böyle olmasını istiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de böyle bir talep ve istek vardı. Biz de vatandaşlarımızın talep ve isteklerine yanıt vermek istemiştik. Ancak farklı suçlamalarla karşı karşıya kalmıştık. O yüzden biz her türlü Sarıyer’de yerel seçime kendi adayımızla gireceğiz. Güçlü bir adayla, iyi projelerle yerel seçime hazırlanacağız. Çünkü vatandaşlarımız böyle istiyor. Elbette Sarıyer büyük bir yer. Yaklaşık 15 yıldır Sayın Şükrü Genç tarafından yönetilen bir yer. Sarıyerli vatandaşlarımız mevcut yönetimden memnunlarsa, elbette yine seçeceklerdir. Eğer ki memnun değillerse, mutlaka bir alternatifi arayacaklardır. Benim sokakta gördüğüm kadarıyla vatandaşlarımız bir alternatife kapalı değil. Ve dolayısıyla Sarıyer’de kilit bir parti olup, kuvvetli bir adayla seçime hazırlanacağız. Bunun için de çok çalışacağız. Her vatandaşımıza dokunacağız.”

“İYİ PARTİ SARIYER BELEDİYESİ TARAFINDAN YOK SAYILMIŞTIR”

Başkan Temur, “Geçen 4 yıllık süreçte İYİ Parti, Sarıyer Belediyesi’nin hiçbir noktasında olmadı, olamadı. Bu geçen 4 yıllık süreçte Sarıyer’de hep ittifak ruhuna uygun bir şekilde davranmaya çalıştık. Nezaketi de, Sarıyer ile alakalı sorumlulukları da bırakmadık. Fakat gelinen noktada bakıyoruz ki, İYİ Parti, Sarıyer’de şu son 4 yılda Sarıyer Belediyesi tarafından yok sayılmıştır. Kesinlikle dikkate alınmamıştır. O yüzden bundan sonraki süreçte İYİ Parti, Sarıyer’deki yerel seçime tek başına girecek ve kendi adayını çıkaracaktır. Eğer Sarıyerliler, Sarıyer Belediyesi’nin hizmetlerinden memnunsa, zaten mevcut yönetimle devam edecektir. Ama memnun değillerse ki, Sarıyer ile alakalı çok ciddi bir memnuniyetsizlik olduğunu görüyorum. Bu memnuniyetsiz seçmenimize de bu süreçte mutlaka alternatif olmak istiyoruz.”