Oscar ödüllü yönetmen Guillermo del Toro, stop motion tekniğiyle hayata geçirilen bu müzikalde canlanan tahta bir kukla ile klasik masalı yeniden yaşatıyor.

pinokyo

Oscar ödüllü yönetmen Guillermo del Toro, stop motion tekniğiyle hayata geçirilen bu müzikalde canlanan tahta bir kukla ile klasik masalı yeniden yaşatıyor.  Başrollerinde Gregory Mann, Ewan McGregor ve Ron Perlman yer alıyor. 

Pinokyo 9 Aralık 2022’de izleyicisiyle buluştu. Netflix’te top 10 listesinde 1 numara.

İzlerken çok etkilendim. Sahne geçişleri büyüleyiciydi. Ve animasyonu izlerken sizi içerisine alıyor, kapılıp gidiyorsunuz. Her sahneyi merakla izledim. Pinokyo karakteri ‘kendin’ olmayı vurguluyor. Başkası olma çabası içerisine girmeden sevilmek istiyor. Birileri seni kabul etsin diye değişmen gerekmiyor. İlk başlarda Geppetto Pinokyo’yu kaybettiği oğlu yerine koymaya başlıyor. Ve oğlunun karakterinde olmasını istiyor. Pinokyo zorlanıyor. Çünkü o bambaşka bir karakter. Çok üzülüyor kendisini baba diye bildiği Geppettoya kabul ettirmeye çalışıyor. Ama özünden de vazgeçmek istemiyor. Yaşadıkları olaylar neticesinde en sonunda baba- oğul ilişkisini çok sağlam kuruyorlar. Ve babası Pinokyo’dan değişmesini istemiyor. Pinokyo’yu ‘pinokyo ‘ olduğu için kendi olduğu için böyle kabul edip, böyle seviyor. Pinokyonun kocaman bir kalbi var.  Zaman zaman da duygulanacağınız, huzurla izleyebileceğiz. Güzel bir film olmuş.

Atay Barburoğlu