Rus Yazar Maxim Gorky, sosyalist, gerçekçi yazımın öncüsü, politik eylemci. Moğolistan Mançerya Ormanları’nda geçen yüzbaşı ve yaşlı bir avcının hikayesi.. Romandan yola çıkarak değinmek istediğim kitapların kurdu yedi lisanı ana dili gibi konuşan canım babam.

Ortaöğretimini şimdiki 1. Ordu Komutanlığı (Selimiye Askeri Ortaokulu) birincilikle bitirmiş. Kuleli Harp Okulu 1.'si. Subay İstihdam Okulu (birincisi) teğmen olarak görev aldığı dönemde Milliyet Gazetesi’ne Maxim Gorky'nin Dersu Uzala isimli kitabının çevirmenliğini yaptığı dönem,yoğun eğitim hayatında daha fazla çeviri üzerinde çalışamayacağım İçin bırakmak zorunda kaldığından Milliyet Gazetesi'ne yarısına kadar tercüme ettiği kitapları geri almış.

Konusu bütünüyle medeniyetten uzak kalan yaşlı avcı Dersu Uzala’nın hayatı.Kendi zeka ve tecrübelerini inanılmaz şekilde kullanması. Bu yolculukta onlara hayatı öğretmesidir. Her yaşamda tecrübedir insanları başarının içine alan. Zor yoktur,her şey yola çıkana kadar.. Arkandaki gözünü kör edersen hep önünü görürsün.. Başarmaktır mücadeleye başlamak.

- - - -