İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Sarıyer’e bağlı Pınar ve Rumeli Hisarı mahallelerindeki 55 yıllık bekleyişine son verecek. 

Sarıyer Mahalleler Birliği^nin yıllarca verdiği mücadele huluk mücadelesi nihayet sonuçlanıyor. Mülkiyeti İBB’de olan arsalar, sadece üzerinde binası olan hak sahiplerine satılması için çalışmalar başladı. Mahalle sakinleri peşin ya da 5 yıla kadar taksit imkanıyla oturdukları evlerin tapularına kavuşacak.

pınar-mahallesi-genel-görünüm-sariyer-posta

İBB, Sarıyer ilçesi Pınar ve Rumelihisarı mahallerinin tapu sorununa son verdiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, mülkiyeti İBB'ye ait olan Pınar ve Rumelihisarı mahallelerindeki arsalar, sadece üzerinde binası olan hak sahiplerine satılacak. İBB Meclisi'nin bu doğrultuda çıkan 7 Temmuz 2022 tarihi kararıyla mahalle sakinleri, kendi evlerinin tapusuna sahip olma imkanına kavuşacak.

pinar-mahallesi

DURUMU İYİ OLMAYAN HAK SAHİPLERİNE 5 YILA KADAR TAKSİT İMKANI GETİRİLDİ

İki mahallede toplam 5 bin 407 haneyi tapu sahibi yapmak istediklerini belirten İBB Emlak Daire Başkanı Kağan Sürmegöz, "Peşin ödemeleri halinde 3 ay içerisinde tapularını hisseli olarak kendilerine teslim edeceğiz. Ayrıca durumu olmayanlar için de 5 yıla kadar taksit imkanı sunuyoruz. İBB Bakırköy Ek Hizmet Binası veya Sarıyer Belediyesi'ne kendilerinden istediğimiz evraklarla başvurarak süreci başlatmış olacaklar" dedi.

rumeli-hisarı-sariyer-posta

HAK SAHİPLERİ BİR DİLEKÇE İLE BAŞVURARAK, SÜRECİ BAŞLATABİLECEK

Hak sahipleri dilekçe ve dilekçede belirtilen evraklarla İBB Bakırköy Ek Hizmet binası veya Sarıyer Belediyesi'ne başvurarak işlemleri başlatacak. Peşin ya da dar gelirlilik şartını sağlayan hak sahipleri için taksitle ödeme imkanı sunulacak. Başvurular incelendikten sonra satış şekline göre İBB Encümen Kararı alıp kendilerine bildirilecek. Ödemeyi peşin yaptıkları takdirde 3 ay içerisinde hisseli tapularını alabilecekler. Taksitli ödemeyi tercih edenlerle de düşük ödemelerle taksit sözleşmesi yapılacak. Ödemeleri bittikten sonra onlar da hisseli tapularını alabilecekler.

ibb-rumelihisari-sariyer

sarıyer-tapu-sarıyer-posta