Sarıyer Mahalleler Birliği organizasyonunda Sarıyer Belediyesi önünde "tapu" eylemi gerçekleşti.

Sarıyerli vatandaşlar, “Yaklaşık 2 yıldır belediyenin sokak emlak rayiç bedeli üzerinden verilen bir tapu hakkı sözü vardı, bu sözde durulmadı", "Sözünde durmayanlar Sarıyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'dir" diyerek verilen sözlerin tutulmasını istediler.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Sarıyer Belediyesi'nin önünde gerçekleşen basın açıklamasına; Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz, Rumeli Hisarı Muhtarı Çetin Karayılan, Sarıyer Posta İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

sariyer-mahalleler-birliği-sariyer-posta-2

"Sözünde durmayanlar Sarıyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'dır"

Sarıyer Belediyesi önünde toplanan ilçe halkı, sokak emlak rayiç bedeli üzerinden verilen tapu hakkı sözünün tutulmasını istedi. Sarıyer Mahalleler Birliği Sözcüsü Hikmet Kaya konuşmasında, "Yaklaşık 2 yıldır belediyenin sokak emlak rayiç bedeli üzerinden verilen bir tapu hakkı sözü vardı. Bu sözde durulmadı. Sözünde durmayanlar Sarıyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'dır" dedi.

VATANDAŞLAR ORTAK SES:  “SÖZÜNÜZÜ TUTUN”

Seslerini duyurmak istediklerini söyleyen Sarıyerlilere çevre ilçedeki vatandaşlardan da destek geldi. Pankart açarak ve slogan atarak seslerini duyurmaya çalışan vatandaşlar, tapu fiyat bedellerinin düşürülmesini ve bu bedellerin sokak emlak rayiç bedeli üzerinden değerlendirilmesini ve İBB VE Sarıyer Belediyesi tarafından verilen sözlerin tutulmasını istedi.

sariyer-mahalleler-birliği-sariyer-posta-4

“İBB ÖNÜNDE TEK SES OLALIM”

Sarıyer Mahalleler Birliği Hukuk Danışmanı Erbay Yucak, “Bu tapu, bizim emlak vergisi ödediğimiz beyan üzerinden verilecekti, herkesin alabileceği makul fiyatlardı. Zaten biz bu mücadeleyi bunun için uzun yıllara yaydık. Son aşamada İBB Meclisi'nde 4 partinin bu konuda uzlaşmasına rağmen sözünde durulmadı. Piyasa rayiç bedellerine yakın bedeller teklif ettikleri için bu bedellerden büyük oranda komşumuzun alamayacağı kesin. Onun için bu fiyatların bedellerinin düşürülmesi için buraya geldik. Burada 16 tane mahalle ve temsilcileri var. Mücadelemiz devam ediyor, bugün buradaydık. Önümüzdeki hafta ayın 14'ünde İBB önünde on binlerce insanla bu talebimizi haykıracağız." dedi.

sariyer-mahallerler-birlği-belediye-meclisi-sariyer-posta

Konuşmaların ardından Sarıyer Mahalleler Birliği tarafından hazırlan önerge, Sarıyer Belediyesi nisan ayı 2. oturumunda, CHP ve AK Parti grup başkanlarına iletildi. Yapılan görüşmeler sonrası, özel gündem ile tekrar görüşüleceği belirtildi.

SARIYER MAHALLER BİRLİĞİ'NİN SARIYER BELEDİYESİ ÖNÜNDE YAPTIĞI BASIN AÇIKLMASININ VİDEOSU;

Sarıyer Posta