TBMM’de düzenlediği basın toplantısında depremden etkilenen bölgelerdeki eğitim politikalarına değinen CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Eğitim olmazsa olmaz dediğimiz için Sarıyer Belediyesi tarafından kurulan Türkiye Akademi çatısı altında depremzede öğrencilere ücretsiz destek vereceğiz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TBMM’de depremden etkilenen bölgelerde eğitim politikalarının son durumuyla alakalı basın toplantısı düzenledi. Kaya, konuşmasında Sarıyer Belediyesi bünyesinde kurulan Sarıyer Akademi ve Türkiye Akademi’den de bahsetti. Sarıyer Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’nin Türkiye Akademi çatısı altında depremzede öğrencilere ulaşacağını belirten Kaya, “Öğrencilerimiz ülkenin neresinde olurlarsa olsunlar e-devlet uygulamasından aldıkları öğrenci belgesi ile online başvuru yapabilir, Türkiye Akademi sitesinden ücretsiz yararlanabilirler” dedi.

YGS ve LGS’YE HAZIRLIK DESTEĞİ

On ilde toplam 3 milyon 784 bin 411 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi olduğunun açıklandığını, bunlardan 218 bininin deprem bölgesi olmayan illere gönderildiğinin altını çizen Yıldırım Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Hatay yerle bir oldu. Belediye çok büyük zorluklar yaşıyor ama buna rağmen olmazsa olmaz eğitim dediğimiz için Hatay Büyükşehir Belediyesi online YGS ve LGS’ye hazırlık desteği sağlıyor. Sarıyer Belediyemizin kurduğu Sarıyer Akademi vasıtasıyla bunları yapıyorlar. Sarıyer Akademi şimdi Türkiye Akademi oldu. Öğrencilerimiz ülkenin neresinde olurlarsa olsunlar e-devlet uygulamasından aldıkları öğrenci belgesi ile online başvuru yapabilir, Türkiye Akademi sitesinden ücretsiz yararlanabilirler. Yine İzmit Belediyemizin Çınar Akademisi’de deprem bölgesinden gelen öğrencilere yüz yüze eğitim veriyor. Bu iki kurum Türkiye Akademi çatısı altında güçlerini birleştirerek depremzede öğrencilere desteğini sürdürecek. Bu çalışmalara Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de katılıyor. Türkiye Akademi’de; LGS ve YKS konu anlatımları, ders fasikülleri, konu tekrar pekiştirme testleri ve videolu çözümleri var. Eksiklikleri tespit ederek öğrencileri ilgili dersin anlatımına yönlendiren yapay zeka uygulaması var. Deneme sınavları ve değerlendirme sistemi var. Süreç içerisinde ana sınıfları da dahil olmak üzere bu çalışmalar yapılacak.”

Türkiye Akademi