Dünya salgın hastalıkla uğraşırken, çağımızın en büyük sorunlarından birisi de kuşkusuz susuzluktur. İstanbul'daki barajların doluluk oranı eski yıllara göre bu aylarla karşılaştırılınca alarm vermektedir. İstanbul su ihtiyacının giderilmesi için sürekli çalışmalar yapılmış olup bunların en büyüğü ve en çok beklentisi yüksek olan projelerin Başında Melen projesi gelmektedir. Size biraz bu projeden bahsetmek istiyorum. 1999-2004 yılları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğim döneminde de bu çalışma ile yakinen ilgim olmuştu.

Melen Çayı diye İstanbul için çok önem arz eden meşhur bir projemiz var. Sakarya'nın Kocaeli ilçesindeki melen suyunu toplayıp, baraj yapıp, İstanbul'a getirip, İstanbul'un su sorununu çözmek için yapılan çalışmanın adıdır. Melen projesi 1990 yılında bu proje bakanlar kurulu kararı ile resmiyet kazanmıştır. Projeyi Devlet Su İşleri (DSİ) gerçekleştirecek maliyetini de İstanbul belediyesinden tahsil edecek.

1999-2004 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliğim döneminde, Veysel Eroğlu İSKİ Genel Müdürlüğü görevi yapıyordu. Projenin sunumları, heyecanı coşkusu hala hafızalarında duruyor. Bu proje yatırım faaliyetlerinde çok gündeme geldi. Birinci etabın yapımına 2001 yılında başlanmıştı. Projenin maliyeti 1,6 milyar Türk Lirası ve kapasite olarak da 1 milyar 77 milyon metreküp suyu barajda biriktirip, İstanbul'a taşınacaktı.

PROJE YILAN HIKAYESINE DÖNDÜ

O dönem İSKİ Genel Müdürü olan Veysel Eroğlu, AKP 2001'de iktidar olması nedeni ile DSİ genel müdürlüğüne atandı. Yıldızı parlayan müdür döneminde aslın da İstanbul 'un su ihtiyacını en iyi bilen birisi olarak süratle DSİ tarafından çözülmesi gereken melen projesi çözülemediği gibi, bir çok sorunu da beraberinde getirdi.

Son olarak; Projenin bitiş tarihi 7 Aralık 2016 olarak belirtilmiş, bu tarihte bitirilmemiş, devamında 11 Ağustos 2018 tarihinde bitirilecek diye yeni bir ihale yapılmış bu tarihte de bitmemiş.

Üstelik; Taşıma gücü hesaplamaları doğru  yapılmadığından, risk hesapları iyi yapılmadığından, gerekli ilave sondaj çalışmaları eksik yapıldığından veya zemin ıslah edilmediğinden barajda çatlaklar oluşmuştur.

Yapılan bu hatayı düzeltmek için , 500 milyon liralık tekrar bir ihale yapılmış, Şubat 2021 de bu ihalenin yapımına başlanacak. Bu tadilat işi 3,5-4 yıl süreceği öngörülmektedir. Tadilat bitince 1,5 yıl da barajın dolma süresi düşünülmektedir. Yani Melen'den İstanbul'a en yakın ihtimalle 2025 yılında su gelecektir. Ayrıca teknik olarak yapılan yanlışlar, çatlaklar önlenecek mi? Önleyemeyecek mi? Belli değil. Daha da vahim olan bu bölgenin deprem bölgesi olması da ayrı bir konu!

Bütün bu olanların yanında projeye 1, 5 milyar TL ödenmiş, İSKİ den 400 milyon TL kamulaştırma için para alınmış ve üstelik oluşan çatlaklar içinde şu an 500 milyon TL yeni ihaleye çıkılmış.

Şimdi oluşan bu kamu zararını kim ödeyecek?

İstanbul'un su sorunu nasıl giderilecek?

Yapılan yanlışlar hesabını kim verecek?

Yarın İstanbul'un çeşmelerinden su yeterince akmayınca bunun sorumlusu kim olacak?

Diyorum ki yağ bu melen projesi ne melem bir proje imiş be! Çözümsüzlükler, eşi benzeri olmayan ve belirsizlerle dolu bir proje! Dilerim  ki, bu yanlış işlerinden doğan kamu zararı vatandaşın İSKİ faturalarına yansıtılmasın? Kamuyu zarara uğratanlardan tahsil edilsin.

Korkarım ki;

Yarın,bak işte CHP geldi, Su sorunu başladı diyerek siyasi faturayı da hiç haketmediği halde, CHP ye kesmeye çalışmasınlar.

- - - - -