Evliliği başlatan nedenler ile devam ettiren nedenler birbirinden tamamen farklıdır. Evliliği aşk başlatsa da tek başına aşk bu kurumu devam ettirmek için asla yeterli değildir. Aynı şey mantık evlilikleri için de geçerli görülüyor. Evliliğin devamı ve şuan içinde bulunduğumuz sosyal izolasyon döneminde aile bütünlüğünün devamı için önemli olan bir nokta var ki o da SORUMLULUK..

Kişinin evlilik öncesinde sorumlulukları üstlenen ebeveynleriyle yaşıyor olması, kişinin evlilikle birlikte alması gereken sorumluluklarının farkına varmamasına neden olabilir. Evlendikten sonra çiftleri bir hayli sorumluluk beklemektedir. Kişiye evlenene kadar ev geçimi, gündelik işler, geleceğe yönelik yatırım planları gibi birçok konuda pek fazla rol verilmemiş olabilir.

Evlendikten sonra çiftler, tüm sorumluluklarla baş başa kalmaktadır. Örneğin, o güne dek sürekli anne ve babasının kontrolünde olan ev alışverişi evlendikten sonra kişiye çok ağır bir yük olarak gelmektedir. Ya da aylık evin giderlerini karşılama rolü evlenmeden önce ebeveyninde olan kişi, evlendikten sonra bunu çok ağır bir yük olarak görebilir. Sorumluluk verilmeden yetiştirilen çocukla, sorumluluk alma duyguları neredeyse hiç oluşmadığından, evlendiklerinde sorun yaşayabilirler. Sorumluluk alamayan kişiler maddi ve manevi olarak ailelerine sığınma ihtiyacı duyarlar. Çünkü tek başlarına yeni bir aile kurmaya cesaret edememektedirler.

Sorumluluk alamayan kişiler sürekli onaylanmak ve karar verirken birilerine danışma ihtiyacı duyarlar. Bu kişiler için evliliğin ilk yılları da, pişmanlıkların başlangıcı olabilir. Diğer yandan bu dönemde kişi kendinin farkına varabilir; değişime açık ve durumu yönetme becerisi kazanabilir.

Fakat şu bir gerçektir ki evlilikte sorumluluk alamayan çiftler o evliliği yürütememektedir. Evlilikte eşler rollerini belirlemeli ve sorumluluklarını belirlemelidir. Özellikle şuan içinde bulunduğumuz sosyal izolasyon döneminde aile bütünlüğümüzü korumamız için ev içi sorumluluklar paylaşılmalı ve aile üyeleri kendi sorumluluklarını yerine getirmelidir. Aile üyelerinin yaşına uygun sorumluluklar verilmesi aile içi beraberlik ve keyifli vakit geçirmek için çok iyi bir fırsat olacaktır.