Sarıyer Belediyesi’nin kardeş şehri Almanya’nın Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen ve beraberindeki heyet hem ilçemizi yakından tanımak hem de yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Sarıyer’e geliyor. İki gün boyunca sürecek ziyarette heyet, Sarıyer’in çeşitli noktalarını dolaşacak.

Aachen halkı tarafından afet durumlarında kullanılmak için toplanan yardım ile cumartesi günü saat 18.00’da düzenlenecek programda daha önce ilkyardım eğitimi verilen 100 kadına ilkyardım çantası dağılacak.

PROGRAM:

17 Eylül Cumartesi

09.00 - Sarıyer Akademi ziyareti

10.30 – Zekeriyaköy Kadın Girişimciler Kooperatifi, Sarıyer Tarım Kooperatifi ve Zekeriyaköy Kurs Merkezi ziyareti

11.30 – Gümüşdere’de tarımla uğraşan kadınlar ve sera ziyareti

12.30 – Rumeli Kavağı balıkçı Necla Yazıcı ve midyeci Filiz Tanka ziyareti.

13.30 – Rumeli Feneri meramet yapan Nimet Demir’i ziyaret

14.15 – Rumeli Feneri Kuş Gözlem Evi ziyareti

18.00 – Kokteyl ve program - Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi (BKSM)

SİBYLLE KEUPEN KİMDİR?

Uzun yıllar Aachen’de kadın çalışmaları, oyuncu, tiyatro öğretmenliği yaptı. 1997’de gençlik sanat okulunu kurdu. Burada kültürel eğitimde yenilikçi kavram ve projelerin geliştirilmesinden, yaygınlaştırılmasından sorumluydu. Aachen piskoposluğunda çocuk koruma çalışmaları alanında danışmanlık yaptı. 2020 yerel seçimlerinde Bündnis 90/Die Grünen partisi tarafından belediye başkanlığına aday gösterildi. 27 Eylül 2020'deki ikinci tur seçimlerinde partisiz aday olarak oyların %67,37'sini alarak belediye başkanlığına seçildi. Keupen, Aachen şehri tarihinde bu pozisyona seçilen ilk kadın ve federal meclis üyesiydi unvanını taşıyor.