Sarıyer Uskumruköy'de, ICA tarafından inşaatı başlatılan beton santrali, çevre sakinleri tarafından bir kez daha protesto edildi.

Bölgedeki beton santrali inşaatının ruhsat ve izin alınmadan başladığı daha önce basına yansırken, inşaat alanının ormana olan yakınlığına dikkat çeken bölge halkı, doğaya ciddi şekilde zarar verilebeceğini belirtiyor. Çevre halkı ayrıca, santral inşaatının toz ve trafik yoğunluğuna neden olabileceğine de işaret itirazlarını dile getiriyor.

Çevre sakinleri ve doğa savunucuları, inşaata karşı başlattıkları protestolara bu hafta da devam etti. Her pazar saat 12.00'de inşaat önünde bir araya gelen eylemciler, bu hafta da santralin yaratacağı çevre kirliliği ve olası ölümlü trafik kazalarına dikkat çekti ve inşaatın durdurulmasını talep etti

İMZA KAMPANYASI BAŞLATIlDI

"Beton santrali istemiyoruz" şeklinde sloganlarının atıldığı eylemde yapılan basın açıklamasında, inşaatı protesto etmek üzere 4. kez bir araya gelindiği belirtilirken, "Geçen hafta pazar günü gerçekleştirilen üçüncü basın açıklamamız sırasında bizleri gözetleyen ve yaklaştığımızda kaçan sahte plakalı jipin yerine, bu hafta inşaat girişine kameraların takıldığını görüyoruz" denildi.

Geride kalan 2 haftada, Kısırkaya-Uskumruköy hattı üzerinde oturan bölge sakinlerine konu ile ilgili bilgilendirmeler yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Bu hafta da 'Beton santrali istemiyoruz!' adlı imza kampanyamızı civar köyleri ve siteleri kapsayacak şekilde başlatıyoruz" bilgisi paylaşıldı.

'İNŞAAT ALANI, ESKİ YEŞİL HALİNE GETİRİLMELİ'

"Buradan kameralar aracılığıyla inşaat şirketine sesleniyoruz. Talebimiz devam etmektedir! Bu inşaat alanı derhal eski yeşil haline getirilmelidir! Bu yönde santrali yapan inşaat şirketinin somut adım atmasını bekliyoruz!" taleplerine vurgu yapılan açıklamada, ranta dikkat çekildi ve İstanbul halkına dayanışma çağrısında bulunuldu.


pusulabet
Editör: Levent Pehlivanoğlu