Türkiye’nin ilk yazılım lisesi olan Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yazılım ihracatı yaparak Sarıyer’de ilkleri başarmaya devam ediyor. Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü ile 7 yıldır yazılım alanında nitelikli öğrenciler yetiştiren proje İstanbul’da 20 okula rol model olmanın yanı sıra dünyaya da açıldı.

Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde faaliyet gösteren dijital ajans Digimondi, okul ve İstanbul genelinde birçok öğrencinin yetişmesini ve sektöre kazandırılmasını sağlıyor. 2017 yılında, Acerpro Bilişim Teknolojileri A.Ş. ile Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında imzalanan Okul-Sanayi İş Birliği Protokolü ile 7 yıldır yazılım alanında nitelikli öğrenciler yetiştirilmeye devam ediyor.

okul-proje-sariyer

İSTANBUL’DA 20 OKULA ROL MODEL OLDU

Okulun en köklü iş birliği ve projelerinden birinin en önemli çıktısı tescilli marka Digimondi 2019 yılında faaliyetlerine başladı. Öğrenci sirkülasyonu, pandemi şartları ve nice zorlukların üstesinden gelerek sürdürülebilirlik anlamında örnek teşkil eden proje YASAD’ın Melyaz İSTKA projesi ile İstanbul genelinde 20 okul için rol model oldu. Tamamen Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yetişen öğrencilerden oluşan Digimondi ekibi, 2022 yılında ticari faaliyetlerine başladı. Digimondi, İstanbul genelinde farklı okullardan da (lise, üniversite) stajyer öğrenciler kabul ederek çevresine de ışık tuttu.

okul-sariyer-proje-2

BİRÇOK ÜLKEYE DE HİZMET VERİYOR

18 aylık süre sonunda birçok öğrenciyi bünyesinde istihdam eden, birçoğunun da sektörde istihdam edilmesine katkı sağlayan Digimondi, münferit olarak Finlandiya, Almanya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Hollanda, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerden müşterilerine hizmet veriyor. Şimdi ise Hollanda ve Almanya ülkelerinde partner ajans anlaşmalarıyla yazılım alanında ilkleri başarıyor. İlk ihracatın ardından Hollanda ve Almanya ülkelerinde bulunan yerel ajanslarla partnerlik anlaşmaları yapan Digimondi, yazılım ihracatını sürekli hale getirerek, öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunurken, aynı zamanda ihracat faaliyetlerini sürdürerek ülkemize ekonomik katkı sağlayacak. Okul-Sanayi iş birliğinin yazılım alanında en güçlü örneklerinin sergilendiği proje güçlenerek yoluna devam ediyor.