İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) muhtemel İstanbul depremine karşı kentsel dönüşüm çalışmalarına Sarıyer Ayazağa Mahallesi’nde devam ediyor.

Sarıyer Belediyesi için tasarlanan Akıllı Kent Projesi adıyla 14 yıldır çözüm bekleyen,  Ayazağa bölgesinde kentsel dönüşümün önünü açacak karar, haziran ayında İBB Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. İBB Meclisi’nin kararıyla Ayazağa’da imar planları tamamlanan 85 parsel üzerinde yüzlerce hak sahibi tapularını dört gözle bekliyor.

ayazağa-kentsel-dönüşüm-master-plan

DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR ÜRETİLECEK

100 bini aşan nüfusuyla Sarıyer’in en büyük mahallesi olan Ayazağa’da kentsel dönüşüm projelendirmesinde, tapusunu alacak hak sahiplerinin işlemleri İBB Emlak Müdürlüğü tarafından yürütülmeye başlandı. Ayrıca İBB’ye ait olan 23 bin metrekarelik parsel üzerinde de mevcut binalar için hasılat paylaşımı ve kat karşılığı sözleşme yapılarak depreme dayanıklı yeni konutların üretimi sağlanacak.

sariyer-ayazaga3

Sarıyer Ayazağa’nın bir bölümünde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasını tüm İstanbul kapsamında genişleterek depreme hazır ve modern bir şehir dönüşümünü gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Editör: Levent Pehlivanoğlu