20 yılı aşkın bir süredir Zekeriyaköy’de oturuyorum. Bu sürede çok farklı güzellikler yaşadım. Ama bir sabah uyandığımızda bahçemizdeki Zeytin ağacında inanılmaz bir güzelliğe şahit olduk. Yaklaşık on yeşil papağan toplanmaya hazır hale gelmiş, zeytinlerimizi afiyetle yiyorlardı. Hemen iPhone’mi kaptım ve video çekmeye başladım.

Evet zaman zaman Aygaz Parkı’nda uçan üç beş yeşil papağan görüyorduk ama bu inanılmazdı! Ne kadar şanslıydık, hemen kısa bir film yaptım. Bu filmi yapmak için biraz araştırma yaptım ve yeşil papağanların İstanbul’a gelişleriyle ilgili çok ilginç 3 farklı efsaneyle karşılaştım.

Gümrükten salıverildiler

Türkiye’ye papağan ithal etmek isteyen bir iş adamı, gümrükte sorun yaşayınca papağanları gümrüğe terk ediyor ve papağanlar bir süre sonra gümrük yetkililerince salıveriliyor.

Boğazdan geçen bir yük gemisinden kaçtılar

Boğazdan geçen bir yük gemisinde açılan bir konteyner’dan papağanlar kaçıyor ve Etiler/Bebek kıyılarına yerleşiyor.

Mısır çarşısına götürülürken devrilen kamyondan kaçtılar

Gümrük hikayesi ile ilişkili olan bu efsanede de gümrükten çekilen papağanlar satılmak üzere Mısır Çarşısına götürülürken devrilen kamyondan kaçarak İstanbul’a yerleşiyorlar. Biraz daha araştırma yaptığımda, Afrika ve Güneydoğu Asya orijinli olan yeşil papağanların aslında göç etmeyen ama bulunduğu ortama kolay uyum sağlayan kuş türü olduklarını öğrendim. Bakıldığında çok güzel ve korumaya muhtaç gibi görünen yeşil papağanlar aslında ‘istilacı’ bir hayvan türü olup içinde bulunduğu bölgede diğer kuş türlerine zarar vermeleriyle tanınıyor. Hatta bölgemizde çokça gördüğümüz kargaların çekindikleri tek kuş türü olarak da biliniyorlarmış.

Velhasıl, ben hala tüm okuduklarımdan sonra bile; bahçemdeki kargalar, serçeler, kırlangıçlar ve sığırcıklar kadar yeşil papağanlarımızdan da çok mutluyum. Zeytin ağacımızdan kendimize bir kaç kilo zeytin toplarken ‘papağan hakkı’ olarak zeytinlerin bir kısmını dalında bıraktık. Her sabah kuşların ağacımızdaki zeytinleri yemelerini seyrederken, o zeytinleri kendimiz yermişçesine keyif aldık.