Gazetemiz yazarlarından Mustafa Uslu’dan Sarıyer yerel seçim sonuçlarına istatiksel bakış…

İlçemiz, dokuz ay süre ile yaşadığı iki seçim yorgunluğunu Ramazan Bayramı ve okulların ara tatilinin birleşmesi sonucu oluşan 9 günlük tatil ile atacak. Herkese şimdiden iyi bayramlar ve tatiller dilerim.

Öncelikle seçim sürecinde Sarıyer Posta Gazetesini ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde görevini yerine getirdiği için tebrik ederim. Belediye Başkanlığı seçimlerinde 2009 yılından bu yana süre gelen CHP hegemonyası 2024 seçimlerinde de sürdü.

Sarıyer’de gelenek bozulmadı ve CHP üst üste dördüncü kez Belediye Başkanlığını kazandı. Son üç seçime göre tek farklılık başkanın ismi değişmiş olması. Anafartalar İlköğretim Okulu'nda bir yıl süreyle okul aile birliği başkanlığımızı yapmış Mustafa Oktay Aksu yeni belediye başkanı oldu.

31 Mart 2024 seçimlerinde  üç dönem üst üste Belediye Başkanlığı yapmış olan Şükrü Genç’in CHP’den aday gösterilmemesi üzerine partisinden istifa ederek bağımsız aday olarak seçime girmesi ile kamuoyu acaba AKP bir sürpriz yapar mı! ihtimalini düşünür gibi olsa da bu düşünce hayata geçmedi hatta bir önceki seçime göre CHP oy farkını 5145 daha arttırdı. 

İl genelinde Ekrem İmamoğlu M. Oktay Aksu’dan 5250 oy, Murat Kurum ise Hüseyin Coşkun’dan 94 oy fazla almaları dikkatlerden kaçmadı.  Aslında bu seçimlerde en büyük rekabet CHP ve AK Parti arasında pankart, afiş ve flama alanında oldu.

Sarıyer yerel seçim tarihinde görülmedik ölçüde pankart, afiş ve flama kullanıldı. İlçemiz yüzölçümünün çok fazla olmasına rağmen CHP, AK Parti ve bağımsız aday Şükrü Genç başta olmak üzere birçok parti ve adaya ait görseller ilçemizi baştan sona kapladı. Hatta birçok noktada üst üste, dip dibe gelinilen durumlar bile oluştu. Bu alanda aday adaylığı süreci de dahil olmak üzere CHP’nin liderliği gözlerden kaçmadı.

Seçimin en güzel yanı ise aday ve partilerin ortaya koydukları saygı dolu propaganda süreciydi. Bu güzellik seçimin sonlanmasından sonrada devam etti. Belediye başkanı seçilemeyen adayların oluşan seçim sonuçlarına saygı duymaları, birçok adayın seçimi kazanan M. Oktay Aksu ve seçmenlere tebrik-teşekkür mesajları son dönemlerde görmeye hasret kaldığımız bir manzarayı beraberinde getirdi. Bu durum için şahsım adına seçime katılan aday ve partilere teşekkür ederim.

Sarıyer yerel seçim sonuçlarına istatiksel bakacak olursak seçimde sandığa gitmeyen ve gidip de bir adaya oy vermemiş olan seçmenlerin oranı %22 (56.782)olmuştur. Bu durum göze batan önemli istatistiklerden biridir.  2023 yılı Milletvekili Seçimlerine göre CHP 16.769, AKP (Cumhur ittifakı olarak) ise 13.113 oy kaybetmiştir. Günümüzde ki yerel seçimlerin adayların değil de partilerin ön plana çıktığı adeta genel seçim havasında geçtiği de aşikardır.

Belediye Meclisinde yer alan isimlerden CHPden 7, AKP’den 3 kişi görevlerini sürdürmeye devam edecek. Aşağıda 2019-2024 seçimlerine ait özet bir tabloyu sizlerle paylaşıyorum.

P H O T O 2024 04 08 09 19 46

Not: İki partinin oy oranları seçmen sayısı baz alınarak hesaplanmıştır.

Tablo özeti:

Artan:

*Seçmen Sayısı 9908 arttı.

*Sandık Sayısı 21 arttı.

*CHP’nin Belediye Meclis Üye Sayısı 2 arttı.

Azalan:

* Seçmen sayısı 9908 artmasına rağmen kullanılan oy sayısı 2002 azaldı.

*Seçmen sayısı 9908 artmasına rağmen geçerli oy sayısı 2417 azaldı.

*Geçersiz oy sayısı 1415 arttı.

*Oy kullanmayan seçmen sayısında %4 lük bir artış oldu.

*Seçime katılım oranı %4 oranında azaldı.

*CHP’nin %5,7 ve AKP’nin ise %7 oranında oyları azaldı.

*AKP’nin Belediye Meclis Üye Sayısı 2 azaldı.

*Son seçim 1989 ve 2004 yıllarından sonra katılımı en düşük seçim oldu.

37 kişiden oluşacak olan Belediye Meclisinde ise şu isimler yer almaktadır.

CHP listesinden meclise giren üyeler:

1-M. Oktay Aksu

2-Görkem Kurşun (önceki dönemden)

3-Melendiz Dalyan İzgi (önceki dönemden)

4-Berkcan Yarar

5-İsmail Çarboğa

6-Musa Özcan

7-Uğuran Atma

8-Ersin Özer

9-Adem Ayverdi

10-Hüseyin Coşkun (önceki dönemden)

11-Birgül Tekçe

12-Nizamettin Günel (önceki dönemden)

13-Sunay Sevinç

14-Özkan Sucu(önceki dönemden)

15-Alihan Genç

16-Meltem Yücel Pir (önceki dönemden)

17-Zana Gümüş

18-Ayhan Gedik

19-Nilgün Güneri

20-İdris Güven

21-Ziya Genç

22-Nurhayat Şen

23-Ferrah Güner

24-Ünal Civak (önceki dönemden)

25-Hüseyin Korkmaz

AKP listesinden meclise giren üyeler:

1-Saim Kadıoğlu (önceki dönemden)

2-Bekir Karakuş

3-Pakize Pınar Ez

4-Abdullah Erol Akkuş

5-Serkan Büyük(MHP)

6-Ergin Durdu (önceki dönemden)

7-Eyüp Sefa Ateşoğlu

8-Ali Yaman

9-Nuri Osman Akdağ

10-Mehmet Delihasan (MHP) (önceki dönemden)

11-Mehmet Nergis

12-Sinan Yüksel (MHP)

Belediye Başkanı seçilen Mustafa Oktay Aksu ve Meclis Üyelerini kutlarım. "Onlar erdi muradına biz çıkalım tatile..."  J deyimi ile beraber öğrencilerimizin ara tatili ile halkımızın Ramazan Bayramını tebrik ederim.