Bahçeköy Kemar Mahallesi Muhtarı Fulya Bayram’dan ilginç teklif: Muhtarlığımı yıkın; tarihi kemerimizi ışıklandırın.    

Bahçeköy Kemer Mahallesi Muhtarı Fulya Türen Bayram 3 yıllık muhtarlık sürecini gazetemize değerlendirdi. Muhtarlık makamında, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’nu ağırlayan Bayram, en büyük hayalinin Kemer Mahallesi’nin girişinde bulunan tarihi su kemerinin hak ettiği değere kavuşması olduğunu dile getirdi.

2

“ALTYAPI SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ”

3 yıllık serüvenini değerlendirerek sözlerine başlayan Bayram, “Muhtarlık sürecimi iki döneme ayırıyorum. Pandemi öncesi ve sonrası… Pandemi sürecinden önceki dönemde sabahın erken saatlerinde işe giden vatandaşlarımız için Biletmatik sistemini getirdik. Pandemi döneminde de Vefa ekibimizle beraber vatandaşlarımızın her sıkıntılarına çözüm bulmak için çalıştık. Bu süreçte en çok sıkılan çocuklarımız için evlerinde kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak için hikâye kitapları dağıttık. Bölgemizde çokça yaşanan asayiş olaylarının önüne geçmek için Sarıyer Emniyet Müdürlüğü ile uyum içindeyiz. İlçemizin en büyük sorunlarından olan altyapı çalışmalarımızı; İBB, İSKİ ve Sarıyer Belediyesi ile toplantılar düzenleyerek hızlandırdık. Bölgemizin çilesi olan bu sorunu düzenlediğimiz toplantılar ve çalışmalarla tamamen çözdüğümüzü söyleyebilirim” dedi.

ŞEHİT MEZARLIĞI

Kendisini manen en çok huzura erdiren hizmetinin Şehit Mezarlığı düzenlemesi olduğunu ifade eden Fulya Türen, “Şehidimizin mezarlığının (Alladdin Elyürek’in kabri) perişan durumunu eşimin çektiği video ile fark ettim. O kadar çok üzüldüm ki hemen Zincirlikuyu’dan randevu alarak durumu anlattım. Şehidimize yakışır şekilde mezarlığımızın düzenlemesini en kısa sürede gerçekleştirdik. Gümüşdere Muhtarımız Günay Yazıcı’da sağolsun mezarlığın etrafındaki çiçek düzenlemesini kendisi özel ilgilendi. Sonrasında şehidimizin annesine sürpriz yaptık. O anlar o kadar güzeldi ki, tarifi mümkün olmayan duygular yaşadık. Ömre bedeldi…” diye konuştu.

Kemer Mahallesi’nin en büyük eksikliğinin okul olduğunu dile getiren Muhtar Bayram, bu konuyla ilgili müjdeyi de gazetemiz aracılığıyla paylaştı. Okul için yerimiz ve projemiz hazır diyen Bayram, imarda ilk sırada olduklarını belirtti. 

3

TARİHİMİZİ CANLANDIRALIM

En büyük idealim, köyler bölgesinin girişi olan mahallemizin hak ettiği değeri görmesi diyerek sözlerine başlayan Türen Bayram, “Hayalim tarihi tanıklık etmiş su kemerinin ışıklandırılması. Bu Kemer; Fatih Sultan Mehmet’in annesi tarafından yaptırılmış. 1. Mahmut döneminde buradan Unkapanı’na kadar su getiren sarnıç, su kemeri. Buranın gerçek sahibine ulaştık. Anıtlarla iletişime geçtik ancak bize gelen mesaj ise şu oldu; bunun çok uzun olması sebebiyle taşların onarılacağı ve ondan sonra projenin dikkate alınacağını belirttiler. Bunun peşini bırakmayacağız. Yılbaşında dilekçemizi bir kez daha yenileyeceğiz. Ben tarihimi çok seviyorum ve buna sahip çıkmak için elimden geleni yapacağım” diyerek ilginç bir teklifte bulundu: “Benim asıl düşüncem muhtarlık binasını komple yıksınlar, yeşil alan haline getirsinler. Tarihi güzelliğimizi meydana çıkaralım istiyorum. Kemer tüm heybetiyle canlansın” diye konuştu.