İstanbul, pek çok kişinin hayalini süsleyen kentlerin başında geliyor. Hem masalsı bir kent olması hem de iş imkânlarının fazlalığı, yüzlerce kişinin bu şehirde yaşamak istemesini beraberinde getiriyor. Eğer siz de bu grupta yer alıyorsanız bazı tavsiyelerimiz olacak. Bu tavsiyeleri dikkate alarak İstanbul’da yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Yaşayacağınız Semti Dikkatli Seçin!

İstanbul’da çok sayıda semt bulunuyor ve bu semtlerin her birinin kendine özgü özellikleri var. Kente taşınmadan önce mutlaka bu özelliklere göz atmalı ve yaşayacağınız semti titizlikle seçmelisiniz. Elbette ev kiralayacak olanlar için kiralık ev fiyatları öncelikli olabiliyor. Ev kiralarının uygun olduğu semtlere yönelebilirsiniz. Ancak yine de kiralama işlemlerini hatta ev bulma işlemlerini yapmadan önce mutlaka semti araştırmanızı öneririz.

Bazı semtlerde daha huzurlu bir atmosfer hâkim olurken bazılarında daha hareketli bir yaşam sürülüyor. Bazı bölgelerde okul, AVM, hastane gibi imkânlara ulaşım biraz daha zor olurken bazılarında daha kolaydır. Sonuç olarak semt seçimi yaparken tüm bu unsurların da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu sayede doğru bölgeyi seçebilir ve yerleştikten sonra kısa zamanda yeniden bir semt arayışına girmekten kendinizi kurtarabilirsiniz.

Ulaşım İmkânlarını Gözden Geçirin!

Yaşamak istediğiniz semtin toplu ulaşım imkânlarını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Çoğu zaman kendi aracınız ile seyahat edecek olsanız dahi ara ara da olsa toplu ulaşımı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla söz konusu İstanbul olduğunda toplu ulaşım imkânları çok daha fazla önem kazanıyor. Sadece ulaşım imkânlarını değil toplu ulaşımı kullanan insan yoğunluğunu da dikkate almanızda fayda var. Sefer sıklığının fazla olduğu semtlerde genellikle toplu ulaşım alanlarında bir yoğunluk olmuyor. Gözden geçirmeniz gereken hususlar arasında bunların da olduğunu eklemek gerekir.

İşyerinize Yakın Bir Semti Seçin!

İstanbul’da yaşayacak olanların öncelikli amaçlarından biri de trafik sorununa en az oranda maruz kalmaktır. Eğer işyerinize yakın bir mesafede olan bir semte yönelirseniz siz de trafikte daha az zaman geçirmiş olursunuz. Hatta mümkünse işyeriniz ile aynı semtte bulunan bir evi kiralamaya çalışın. Ancak bunun her zaman mümkün olmadığı biliniyor. Çoğu zaman işyerinin olduğu semtte ev kiralamak isteyenler yüksek kira fiyatlarıyla karşılaşıyor. Bu nedenle olabildiğince çevre semtlerden ev kiralama yöntemine yöneliyorlar. Siz de bu yöntemi seçebilirsiniz.

Satılık Ev Fiyatlarını Mutlaka İnceleyin!

Ev kiralamak yerine satın almayı seçmek gibi bir alternatifiniz de var. Eğer bir birikime sahipseniz öncelikle şuradaki İstanbul satılık daire sayfasından satılık ev fiyatlarına göz atmanızı öneririz. Bu sayede kiralık ev aramak yerine kendi dairenize yerleşebilirsiniz. Ev fiyatları bir miktar yükselmiş olsa da yeni tamamlanan projeler kapsamında bazı evlerin uygun fiyatlarla satışa sunulduğunu unutmayın. Eğer konut projesi kampanyalarını takip ederseniz bütçenize uygun bir satılık ev bulma şansınız da artacaktır. Hepsiemlak üzerinden kiralık ve satılık ev ilanlarını kolayca inceleyebilir, yeni konut projelerine de göz atabilirsiniz.

Kriterlerinize Uygun Bir Ev Bulun!

Taşınmanın hem zor hem de masraflı olduğunu unutmayın ve sadece kendi kriterlerinize uygun olan daire seçeneklerine yönelin. Kriterlerinden ödün verenler kısa zamanda yeniden ev bulma stresini yaşamak zorunda kalıyor. Bu nedenle kaç odalı eve ihtiyacınız var, bütçeniz ne kadar, evde hangi özellikler olmalı gibi soruların yanıtlarını belirlemelisiniz. Ardından bu beklentileri karşılayan ev seçeneklerine göz atmalısınız. Bunun için de hepsiemlak internet sitesine tıklayarak sitede bulunan gelişmiş filtreleme seçeneklerinden faydalanmanız yeterli olacaktır. Kriterlerinize uygun evler karşınıza çıkacak seçenekleri inceledikten sonra size en uygun birkaç evi belirleyin.