TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu Başkanı Veysel Eroğlu, iklim krizine yönelik binaların yapı polisi tarafından denetlenmesi yönünde öneride bulundu.

Son günlerde etkisini hissettiren fırtına ve yangınlar binaların güvenilirliğini tartışılır hale getirdi.

"Şehir planları değişmeli"

Eroğlu, sıraladıkları önerilerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu: Küresel iklim değişikliğiyle birlikte hem ülkemizde, hem de dünyanın çeşitli yerlerinde aşırı hava olayları sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Tropik fırtınaların, şiddetli yağış ve sellerin, sıcak hava dalgaları, orman yangınları gibi meteorolojik olayların şiddet ve sayıları artmıştır. Bir yıl içerisinde yağacak yağışın, üçte birinin iki gün içinde düştüğü görülmektedir. Öncelikle tüm kurumların yeni duruma göre, yeni planlar yapması gerekmektedir. Özellikle binaların, kar yükü, rüzgar etkisi, dolu ve fırtınalara karşı dayanıklılığı gözden geçirilmelidir. Bazı ülkelerde olduğu gibi ‘Yapı Polisi’ diye adlandırılan bir kontrol mekanizması kurulabilir. Hollanda örneğinde olduğu gibi, bu teşkilat sürekli olarak binalarda periyotlarla kontrol ve denetleme yapmaktadır.

Aşırı hava olayları karşısında, zararların en aza indirilmesi için bütün şehir ve ilçelerde bir heyet kurulması faydalı olacaktır. Bu kurulda, Valilik, Çevre, Ulaştırma, Enerji, Tarım, Çalışma bakanlıklarının yanı sıra, AFAD, itfaiye, belediyelerin fen ve imar işleri müdürlüklerinden birer yetkili bulunmalıdır. Bu kurulun alt birimleri, mevcut yapıları fırtına, hortum gibi aşırı hava olaylarına karşı dayanıklılığını incelemelidir. Bina sahiplerine ikazlarda ve yaptırımlarda bulunmalıdır. Mevcut şehir planlarının meteorolojik tahminler göz önünde bulundurularak yenilenmesi gerekir. Yeni şehir planlarında iklim verileri göz önünde bulundurulmalı, bunun hukuki alt yapısı oluşturulmalıdır."

BİZİ TAKİP EDİN

Instagram: sariyerpostagazetesi

Twitter: sariyerposta