Sarıyer Kaymakamlığında görev yapan Egemen Şimşek, aynı zamanda oyunculuk mesleğini de icra ediyor.

Şimşek son olarak oyunculuk kariyerinde, Kütahya'daki Dumlupınar Şehitliği'nde “şehit babasını kucağında taşıyan oğul”u gösteren anıta konu olan Çetmili Kara Ali Çavuş ve oğlu Mehmet’in hikâyesinin anısına çekilen Büyük Taaruz filminde Fevzi Çakmak’ı canlandırmıştı.

Çetmili Kara Ali Çavuş’un hikâyesi

Başkomutanlık Meydan Muharebesi 26 Ağustos 1922 günü Afyonkarahisar-Kocatepe’den başlamış, 30 Ağustos 1922 de Dumlupınar’da büyük zaferle sona ermiştir.

1912 yılında daha oğlu Mehmet 8 yaşındayken Balkan Savaşına katılmak için köyünden ayrılan, daha sonra sırasıyla Galiçya, Hicaz, Yemen ve Kafkasya’da 11 yıl cepheden cepheye koşarak çarpışan Kara Ali Çavuş, Anadolu’da Milli Mücadele başlayınca, Doğu Cephesi’nden Kurtuluş Savaşı’na koşmuştur.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde 19 yaşındaki Alay Sancaktarı Mehmet Onbaşı ile karşılaşmıştır. Mehmet Onbaşı, onun 11 yıl önce bırakıp gittiği oğludur. Bu büyük asker, 31 Ağustos 1922 günü, 11 yıl sonra kavuşabildiği oğlunun kollarında şehit düşmüştür. Oğlu kahraman Onbaşı Mehmet de 9 Eylül 1922 günü İzmir’e giren birliğin başında şehit olmuştur. 

Kütahya Dumlupınar’da Dumlupınar şehitliğinde Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının anısına Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Baba oğul” anıtı yaptırılarak o an ölümsüzleştirilmiştir.