2023 seçimlerinin Türkiye için çok önemli olduğunu söyleyen Erhan Vergili, seçim sürecinde Sarıyer’e hizmetin öncelikli olması gerektiğini belirterek, “Sarıyer Belediyesi yönetiminin ve Meclis’teki muhalefet partilerinin seçim rüzgarına kapılmayıp asıl gündemi Sarıyer’e hizmet olmalı” ifadelerini kullandı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde bir araya geldiği basın mensuplarıyla yaptığı sohbette 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde Sarıyer Belediye Başkan Adayı olacağını açıklayan Erhan Vergili, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e 2019 seçimleri öncesinde açıkladığı vaatleri de yerine getirme çağrısında bulundu.

“Önceliğiniz Sarıyer olsun”

Sarıyer siyasetinin tanınan simalarından Erhan Vergili, “Mayıs ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri ülkemiz ve milletimiz için çok önemli. Cumhuriyetin yeni yüzyılında yanlış iliklenen düğmelerin, yapılan yanlışların son bulması, güçlü ve lider Türkiye hedefi için yeni bir yol haritası belirlenmesi açısında 2023 kritik bir eşik. Fakat bu rüzgara kapılıp Sarıyer’e hizmetin aksamaması lazım. Sarıyer Belediyesi yönetiminin ve Meclis’teki muhalefet partilerinin asıl vazifesi Sarıyerlilere hizmettir. Geneli yerelden inşa etmemiz lazım. Yerel zayıf olursa genelin ne olduğunun pek de önemi yok. Bir bina ne kadar yüksek ve ihtişamlı olursa olsun temeli çürükse yıkılmaya mahkumdur. Genel seçimleri kim kazanırsa kazansın Sarıyerliler mutsuz, umutsuz, yardıma muhtaçsa zaferin ne önemi var? Bu yüzden belediyeyi yöneten ve muhalefetteki meclis üyelerine çağrıda bulunuyorum. Önceliğiniz Sarıyer olsun” şeklinde konuştu.

“Sarıyer için kim hizmet ediyorsa başımızın üzerinde yeri vardır”

Bilindiği üzere 10 Ocak’ta bir Sarıyer sevdalısı olarak, Sarıyerlilerin sorununu çözmek isteyen, yetimin, fakirin hakkını kendi hakkından üstün tutan biri olarak 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde aday olacağımı açıklamıştım. Hizmet etmek için makamlara da ihtiyacımız yok. Belediye yönetimini eleştirmemizin, çağrıda bulunmamızın nedeni onları köşeye sıkıştırmak, küçük düşürmek için değil, Sarıyerlilere hizmet etmeleri hususunda teşvik edici olmaktır. Bizim eleştirilerimiz yıkıcı değil, yapıcıdır. Sarıyer için kim hizmet ediyorsa başımızın üzerinde yeri vardır. Sarıyer için kim bir eser bırakma mücadelesi veriyorsa minnettarız” dedi.

“Vaatlerin büyük bölümünün yerine getirilmediğini görüyoruz”

Açıklanan vaatlerin birçoğunun yerine getirilmediğini söyleyen Vergili, “Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç’in yaptığı hizmetleri göz ardı etmeden ifade ediyorum ki 2019 seçimleri öncesi açıklanan vaatlerin büyük bölümünün yerine getirilmediğini görüyoruz. Bunlardan birkaç tanesini örnek vermek istiyorum. İstinye'de yaklaşık 6 bin metrekarelik alan üzerine 800 yataklı öğrenci yurdu neden inşa edilmedi? İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için Sosyal Market neden açılmadı? İnşaatına başlanan ve 4 yıldır bitirilemeyen Aş Evi ne zaman hizmet vermeye başlayacak? İstanbul’un balık ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Sarıyerli balıkçılar için Balıkçılar Çarşısı vaadi ne zaman hayata geçecek? Sarıyer’in ulaşım sorununu çözmek için Hacıosman ile Sarıyer'in tepe mahalleleri arasına ne zaman teleferik sistemini kuracaksınız? 47 km sahil bandı bulunan Sarıyer’e bisiklet yollarını ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz? Deniz ambulansı ne zaman hizmet vermeye başlayacak? Çayırbaşı’na ne zaman çok amaçlı spor kompleksi inşa edeceksiniz? Bu soruların tamamı açıkladığınız ama hayata geçirmediğiniz vaatler. Tabi bunlar açıklanan vaatlerin sadece birkaçı” şeklinde konuştu.

Meclis üyelerini göreve çağırdı

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili Sarıyer Belediye Meclisi üyelerine çağrıda bulunan Vergili, “Mecliste bulunan kıymetli Meclis Üyelerine de vatandaşlarımız sorunlarını çözmeleri, hizmetlerin takipçisi olmaları için kendilerini seçtiğini hatırlatmak istiyorum. Yalnızca el kaldırıp indirmek, belli başlı konular üzerinden soru önergesi vermek, Sarıyer ile akalı olmayan konular üzerinden şov yapmak Sarıyer’e bir fayda getirmez. Vaatlerin yerine getirilip getirilmediği hususunda takipçi olmaları gerekiyor” dedi.

“Makam koltukları servet edinme yeri değil, vatandaşa hizmet etme yeridir”

Vergili, sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye yönetimi kendi parasını değil, vatandaşlarımızın verdiği vergileri yönetiyor. Dolayısıyla bir işi yaparken en ince ayrıntısına kadar düşünmeli. Makam koltukları servet edinme yeri değil, vatandaşa hizmet etme yeridir. Sarıyer seçmeni 2024 yılındaki seçimlerde iradeyi şahsıma verirse yapılmayan hizmetleri yapacağız, yarım kalanları tamamlayacağız, Sarıyer’i hak ettiği noktaya taşıyacağız.”