İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim’deki hain saldırıda hayatını kaybeden Topkara çiftinin adının verildiği Ayazağa’daki meydanda incelemelerde bulundu. 

ekrem-imamoglu-sükrü-genc-ayazga-meydan (6)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ayazağa Meydanı ve deresi çevresindeki çalışmalarını tamamladı. 150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında vatandaşların kullanımına sunulan meydana, geçtiğimiz 13 Kasım’da İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı terör saldırısında yaşamlarını yitiren ve Ayazağa’da ikamet eden Elif - Adem Topkara çiftinin adı, İBB meclis kararı verilmişti. 

ekrem-imamoglu-sükrü-genc-ayazga-meydan (3)-1

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Kargidanoğlu, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanı İbrahim Temur, CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Sunay Sevinç, İBB ve Sarıyer Belediye Meclis üyeleri ile beraber Ayazağa Meydanı ve çevresinde incelemelerde bulundu. 

ekrem-imamoglu-sükrü-genc-ayazga-meydan (5)

“ÇAĞDAŞ GÖRÜNTÜYE KAVUŞTU”

Ayazağa halkına kazandırdıkları meydan ve çevre düzenlemesi ile tepeden tırnağa elden geçirdikleri alanı, yapım öncesinde Genç ile birlikte gezdiklerini hatırlatan İmamoğlu, “Ayazağa'nın bilinen meydanı ve yakın çevresinin bir düzene ihtiyacı vardı. Her şeyden önce burada sadece bir park ve bir yeşil alan, bir meydan tasarımı değil, aynı zamanda burada çevresinde kaldırımların düzenlenmesi, buradaki dereyle beraber bütünleşip kullanılmasını sağlama amacımız vardı. Burada elektrik hatları, kablolar… Yani çok kötü bir görüntü vardı. Ciddi bir altyapı çalışmasıyla çok çağdaş bir görüntüye kavuştu burası. Park alanında da ters havuz biçiminde bir bitki uygulamasıyla, çiçeklikle beraber çok keyifli bir görsele kavuşacağını düşünüyoruz” bilgilerini paylaştı. 

ibrahim-temur

“KALİTELİ BİR ALAN OLUŞTU”

“Son geldiğimizde Şükrü Başkanla beraber, ne yazık ki iki şehidimizin cenazesi vardı burada Beyoğlu'ndaki bombalı terör saldırısıyla hayatını kaybeden iki can kardeşimizin” diyen İmamoğlu, “Orada cenazede define giderken dedik ki, ‘Biz bu güzel alana, bu iki kardeşimizin, iki şehidimizin ismini verelim.’ Ailelerden izin aldık. Şükrü Başkan o iletişimi sürdürdü. Aileler buna çok mutlu oldular. Aynı zamanda burada hem ailelerin izni alarak hem de isimlerinin bir Ayazağalı olarak iki kardeşimizin yaşatılması hem de böyle güzel, naif bir alanda yaşatılması değerli oldu. Hayırlı olsun. Güzel bir alan çıktı ortaya. Biraz dere boyu da devam edeceğiz. Burada ilerleyen zamanda başka niyetimiz de var. Kaliteli bir alan oluştu” ifadelerini kullandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, Sarıyer’in İBB’yle yeni tanıştığını ifade etti. 

ekrem-imamoglu-sükrü-genc-ayazga-meydan (1)

ekrem-imamoglu-sükrü-genc-ayazga-meydan (1)-1

ekrem-imamoglu-sükrü-genc-ayazga-meydan (2)-1