Şükrü Genç’den şampiyon robotik takımına ziyaret

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun Bahçeköy Kemer Muhtarı Fulya Bayram Açı Lisesi Robotik Takımları Tech4Peace ve Terminus’u atölyelerinde ziyaret etti.

Şükrü Genç’den şampiyon robotik takımına ziyaret

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun Bahçeköy Kemer Muhtarı Fulya Bayram Açı Lisesi Robotik Takımları Tech4Peace ve Terminus’u atölyelerinde ziyaret etti.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
03 Mart 2022 Perşembe 14:32
1906 Okunma
Şükrü Genç’den şampiyon robotik takımına ziyaret

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun Bahçeköy Kemer Muhtarı Fulya Bayram ve Sarıyer Posta İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu, Açı Lisesi Robotik Takımları Tech4Peace ve Terminus’u atölyelerinde ziyaret ettiler.  

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Bahçeköy Açı Lisesi’nin başarılı robotik takımları Tech4Peace ve Terminus’u atölyelerinde ziyaret etti. Liseli gençler, robotik alanında yaptıkları çalışmaları kapsamlı bir sunumla paylaştılar.

Açı Lisesi’ninTech4Peace isimli ilk robotik takımı Eylül 2019’da, ikinci takımları Terminus ise Eylül 2021’de kurulmuş. Yeni takımlar olmalarına ve pandemi dönemindeki zorluklara rağmen önceki yıllarda Yaratıcılık Ödülü, Oyun Tasarımı Ödülü gibi özel ödüllerin üzerine son düzenlenen İstanbul VexRobotics Turnuvasında Şampiyonluk oldular.

“Daha iyi bir dünya için çalışıyoruz”

Takım kaptanları Ali Efe Artkın, Akın Onarcan, Nehir Solmaz, Mehmet Oşar ve PR ekibinden Benan Yiğit Fer verdikleri bilgilerde; Robotik çalışmalarının problem tanımlama ve çözme, yaratıcılık, sorumluluk alma, takım çalışması gibi becerileri geliştirirken erken yaşta mühendislik düşüncesini ve proje yönetimi deneyimini kazandırdığını paylaştılar. 5 kız, 16 erkek öğrenciden oluşan takım üyeleri, elde ettikleri bu bilgi ve becerileri sadece kendileri için kullanmakla yetinmeyip diğer gençlerle paylaştıklarını, özellikle de imkanı olmayan öğrencilere ve gençlere bu yetkinlikleri kazandırmak için çalıştıklarını ifade ettiler. Bu çalışmalarına örnek olarak Türkan Efe İlköğretim Okulu, İZEV ve son iki yıldır da Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi - SAGEM’deki öğrencilere kodlama, 3 boyutlu tasarım ve elektronik alanlarında verdikleri eğitimleri anlattılar. Önemli bir amaçlarının, gençlerin geleceğe daha iyi hazırlanabilmesi ve daha iyi bir dünya için robotik, kodlama, tasarım, mühendislik gibi alanları sevdirmek ve yaymak olduğunu paylaştılar. Takım mentorları Cevat Ezgin ve Selim Çile, gençlerin geleceğe hazırlanması için en iyi ortamlardan birinin robotik takımları olduğuna vurgu yaptılar.

Gençleri ilgiyle dinleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, eğitimde eşitlik için imkanı olmayan öğrencilerin desteklenmesinin çok önemli olduğunu, SAGEM’in çalışmaları ile bu açığı kapatmak için çalıştıklarını ifade etti. Açı Lisesi Robotik Takımı öğrencilerinin daha genç yaştan sosyal sorumluluk bilinci ile kardeşlerine teknoloji ve mühendislik konularında destek olmalarının çok anlamlı ve örnek bir davranış olduğunu dile getirdi. Robotiğin geleceğimiz için önemine değinirken, teknolojinin savaşlarda ya da kötüye kullanımını değil insanlık için, olumlu amaçlar için kullanımını görmeyi dilediğini ve gelecekte bunu başarabilecek gençlerle birlikte olmaktan çok memnun olduğunu ekledi.

Ziyaretin devamında Tech4Peace ve Terminus takımlarının gelecekteki planları ve Sarıyer Belediyesi ile işbirliği imkanları görüşüldü. Sarıyer ilçesindeki öğrencileriçin mühendislik ve robotik alanlarındaki çalışmaları yaygınlaştırmak amacıyla SAGEM bünyesinde daha fazla öğrencinin Tech4Peace’in eğitimlerine dahil edilmesi, takım üyelerinin mentorluğu ile SAGEM öğrencilerinden yeni bir robotik takımı kurulması ve Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir turnuva düzenlenmesi konuşulan projeler arasında yer aldı.

Örnek çalışmalar yapan gençlerimizi tebrik ediyoruz. Tech4Peace ve Terminus takımlarımızın bundan sonraki çalışmalarını ve başarılarını da sizler için takip edeceğiz.

SARIYER POSTA


Son Güncelleme: 03.03.2022 16:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol