Türkiye Komünist Partisi (TKP) Sarıyer Semtevi’nin Çayırbaşı Mahallesi’nde ‘Bu Ülkede İşçiler Var’ konulu toplantı düzenledi. Toplantıda, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve yansımaları konuşuldu.

Toplantıda, Sol TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Gökhan Kazbek ile Patronların Ensesindeyiz Avukatı (PE) Recep Demir konuşma gerçekleştirdiler. Düzenlenen toplantıda, ezilen, sömürülen ve yok edilmeye çalışılan işçiler için bilgilendirme konuşmaları yapıldı.

“HER ŞEY KÖTÜYE GİDİYOR”

Yaşanan ekonomik zorluklara ilişkin açıklamalarda bulunan Sol TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Gökhan Kazbek, “Serbest bırakarak piyasayı kendi haline bırakıyorlar. Tıpkı başka alanlarda olduğu gibi. Bilim, sağlık ve diğerlerinde olduğu gibi. Yani ev sahibi ile sizi karşı karşıya getiriyor. Orada herkes kendi hukukunu, adaletini getirmeye çalışıyor. Bu kime yarıyor? Vatandaşlara yaramıyor, emekçilere yaramıyor. Ev sahibi bir evi vardır ve oradan aldığı kira ile geçimini sağlıyordur. Beş yüz tane evi olan insanlar var ve bu evleri çalışarak aldığını iddia ediyorlar. Bu şimdinin Türkiye’sinde mümkün müdür?  Beş yüz tane evden bahsediyoruz beş taneden bahsetmiyoruz. Bizimle dalga geçiyorlar. Çocuğunuz okula gidecek değil mi? Yine gazetelerde ve televizyonlarda izliyorsunuz dur sabah kahvaltısını yapamadığı, bir şey yiyemediği için okulda bayılan çocukların olduğunu. Belki içinizde çocuğu olanlar var ve bu durumları öğretmenleri ve sizler yaşıyorsunuz. Çocuğunuza belki bir tost yapamıyorsunuz, bir peynir, yumurta, süt içiremiyorsunuz ve yediremiyorsunuz. Artık ülkenin geldiği durum budur.  Yani ilk hayal ettiğimiz ülkeden geldik günümüz ülkesine. Her şey giderek daha kötüye gidiyor. Bizlerin bu durumda olmamızın yegâne sebebi birincisi gizli sermaye ikincisi mevcut siyasi düzendir. Bizi fakirliğe, yoksulluğa mahkûm ettiler. Görüyorsunuz ve yaşıyorsunuz kaç lira elektrik, doğalgaz ve su parası geldi.  Bizleri asgari ücret ile terbiye etmeye çalışıyorlar. 5.500.- TL olan asgari ücreti 8.000-8.500.- TL yapacağız deyip ağzımıza bir parmak bal sürüyorlar” dedi.

“TÜRKİYE BUNLARI HAK ETMİYOR”

“Üretici fiyatlarına değinmek istiyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Kazbek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Tarımsal üretimde girdi maliyetleri yüzde 400’e çıkmış. Yani geçen sene çiftçi 10 TL’ye ürettiği bir ürünü şimdi 40 TL’ye üretiyor. Dolayısı ile enflasyon yüzde 84-85 diyorlar ya üretim maliyeti yüzde 400 olan bir ülkede enflasyon nasıl yüzde 84-85’ler de olur? Üretici enflasyonu yüzde 157-158 diyorlar. Yüzde 400 olan bir üretim maliyeti nasıl yüzde 157-158 olur? İmkansız! Bir taraftan bunu yaparlarken bir taraftan da bizi fakirliğe, yoksulluğa ve başımızı öne eğdirmeye çalışıyorlar. Sonun da ne oluyor? Çiftçi ektiğini biçemiyor. Maalesef böyle bir yıkıma doğru gidiyoruz. Mevcut siyasi iktidarın ve mevcut düzen muhalefetin tavırlarını görüyoruz. Bu konuda iktidar ne yapıyor? Bütün bunları yapmak yerine, kendi çiftçisini desteklemek yerine ithalat yapıyor. Dışarıdan alıyor. Marketlerin birinde Bereketli Topraklar Köy Sofrası paket içerisinde bir mercimek ilgimi çekti. Paketi aldım Anadolu’nun hangi yöresinde üretilmiş diye… Paketin arkasında baktığım da menşei Kanada yazıyordu. Geldiğimiz durum bu işte… Türkiye bunları hak etmiyor. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar, yurttaşlar hiç kimse böyle durumları hak etmiyor. Düzeni değiştirmek için herkes tek tek bu örgütlenmeye katkıda bulunmalıdır. Biz komşumu, arkadaşımı, komşumun komşusunu, arkadaşımın arkadaşını örgütlemeliyiz ki ancak bu düzeni öyle yıkabiliriz. Bu düzene öyle karşılık verebiliriz. Fiedel Castro’nun dediği gibi “birileri lüks otomobillerde gezecek diye birileri yalın ayak yürümeyecek.”

Kaynak: Sariyerses.com