Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, afet bölgesi Hatay'da sahiplendiği ve adını Hatay koyduğu köpeğin kardeşi Zeytin’i makamında misafir ederek besledi.

Yaşadığımız dünyanın sadece bizlere ait olmadığını belirten Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Sokak hayvanları ile ilgili herkes farklı farklı konuşuyor ama asıl olan yaşamın içinde var olduklarını kabul etmektir. Yaşamın içinde, olmazsa olmazımız onlar. Kentlerde yaşam alanları daraldığı için herkes birbirine zarar vermeye başlıyor. Her tarafı koca koca binalarla çevirdik. Onlara yaşam alanı bırakmadık. Yaşam alanlarını muhafaza ederek, birlikte yaşamayı sağlamak lazım” dedi.

"YARALI VE HASTA HAYVANLARI TEDAVİ ETTİK"

Afetten etkilenen hayvanların bakım ve tedavi işlemlerini sürdürmek için bölgede görev alan Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, sokak hayvanlarının yanı sıra büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yardım için el uzattı.

sarıyer-belediyesi-sariyer-posta-1

İlaçlama ekipleri ise dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştirdi. Enkazdan çıkarılan hayvanların tedavileri başta olmak üzere bütün bölgede çalışma yaptıklarını ifade eden Veteriner Hekim Evrim Kubad, “Bölgede yaklaşık bir ay kaldık. Defne, Arsuz, Samandağ başta olmak üzere neredeyse bütün bölgelere yetişmeye çalıştık. Sokak hayvanlarının bakım ve beslemelerinin yanı sıra aşılarını da yaptık. Sonrasında köylerden de gelen şikayetler üzerine bizlere ihtiyaç olduğunu fark ettik. Köydeki yaralı ve hasta büyükbaş hayvanları da tedavi ettik. Bilgilendirmeler yaptık. Hayvanlarda uyuz başlangıcı vardı. Beslemeye bağlı hastalıklarda kendini göstermeye başlamıştı. Yaptığımız besleme ve aşılarla birlikte toparladılar” şeklinde açıklama yaptı.