Sarıyer’e bağlı Ayazağa Mahallesi sınırları içinde bulunan dere yıllardır çözüm bekliyor. Kronikleşen kirlilik ve koku sorunu, havaların ısınmasıyla yeniden gün yüzüne çıktı. Derede oluşan kirlilik ve koku, esnaf ile vatandaşın tepkisine yol açarken, dere kenarındaki okulda salgın başladığını iddia eden veliler, çocuklarının sağlığından endişe ediyor.

Ayazağa Deresi'nde oluşan kirlilik ve koku, esnaf ile vatandaşın tepkisine yol açarken, dere kenarındaki okulda salgın başladığını iddia eden veliler, çocuklarının sağlığından endişe ediyor.

Ayazağa Deresi'nde çözüm üretilmediği için adeta kronikleşen kirlilik ve koku sorunu, havaların ısınmasıyla yeniden gün yüzüne çıktı. Özellikle birkaç haftadır ağırlaşan koku dolayısıyla hem vatandaş hem de esnaf mağduriyet yaşıyor. Vatandaşlar, deredeki kirlilik ve kokunun sağlık sorunlarına yol açtığını savunurken, esnaf dereden yayılan koku sebebiyle müşteri kaybı yaşamaktan şikayetçi.

Mahalle, İBB'nin ıslah etmesini bekliyor

Sarıyer’in en büyük mahallesi Ayazağa’nın olduğunu belirten Muhtar Mustafa Karaman, deredeki kokunun mahallenin her bölgesine yayıldığını ve tüm vatandaşların bu sorundan etkilendiğini vurguladı. Mahalle sakinlerinin kendisine bu konuda yoğun şekilde şikayette bulunduğunu dile getiren Karaman, bu sorunu sözlü ve yazılı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) iletmesine rağmen çözüm için henüz hiçbir çalışma yapılmadığını ifade etti.

"Havaların ısınmasıyla daha da arttı"

Deredeki kokunun son haftalarda havaların ısınmasıyla daha da arttığını belirten Karaman, "Ayazağa Deresi'nin 3 kilometrelik alanında bu mağduriyet yaşanıyor. Ayazağa Deresi'nin bir an önce ıslah olması lazım. Çevredeki esnaf, 'Müşteriyi içeride tutamıyoruz.' diyor. Adamlar cam açamıyor, herkes rahatsız. Yağmurda da su basıyor, bölgede yaşayanların can güvenliği yok." dedi.

Dere kenarındaki Ayazağa İlkokulu ve Ortaokulu'nda 1250 öğrencinin eğitim gördüğüne işaret eden Karaman, "Bu çocuklar kokudan cam açamıyorlar. Okul müdürü, veliler şikayetçi." diye konuştu.