Sarıyer'de yapımı tamamlanan R. Güney Kıldıran İlkokulu ile Ortaokulu ve geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Sosyal Hizmet Merkezi'nin resmi açılışı gerçekleştirildi.

Her iki kurumun açılış törenlerine; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Abdullah Güler ve Şirin Ünal, Gençlik ve Spor eski Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, AK Parti Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Şükran Soylu Demiralp, Aile ve Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdürü Ali Fuat Karaman, Aile ve Sosyal Hizmetler Sarıyer İlçe Müdürü Mesut Ocak, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü, AK Parti Sarıyer eski İlçe Başkanı Hüseyin Cevahiroğlu, okul bağışçısı R. Güney Kıldıran, Sarıyer Belediye Meclis üyeleri, okul müdürleri, AK Parti Sarıyer ilçe yöneticileri, birim müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

İlk olarak Çayırbaşı'ndaki Sarıyer Sosyal Hizmetler Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, konuşmalarla devam etti. Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş ve beraberindeki heyet, kurum personelini ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Bakan Yardımcısı Ergüneş, personele işleyiş ve prosedürler hakkında sorular sordu.

"Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"

Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, "İlçemizde dezavantajlı kesim olan vatandaşın, devletine en yakın müracaat kapılarından birini açmak ve devletin şefkatli elini tüm gönüllere dokunduracak kurumumuzu açmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sarıyer Sosyal Hizmetler Merkezi açılmadan önce bu kurumumuzun sağladığı imkanlardan faydalanmak için Kağıthane'ye gidilmesi gerekiyordu. Bu mağduriyetin giderilmesi için AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun'un gayretleri ve kurumun değerli elemanlarının girişimleriyle kurumu Sarıyer'e kazandırdık. Bundan sonraki süreçte vatandaşlarımız uzak ilçelere gitmek zorunda kalmayacak" ifadelerini kullandı.

100 bini aşkın vatandaşa nakdi destek

Sarıyer Kaymakamlığı'nın verdiği destekler hakkında bilgiler veren Özer, "2019 yılında 22 bin 407 vatandaşımıza 16 milyon 166 bin TL, 2020 yılında 39 bin 601 vatandaşımıza 38 milyon 644 bin TL'ye yükseldi. 2021 yılında da yardımlarımız kişi bazlı ve nakdi desteklerimiz artarak devam ediyor. Son 3 yılı baz aldığımızda ise 100 bini aşkın vatandaşımıza 87 milyon 60 bin 916 TL'lik destek verdik" şeklinde konuştu.

"Hizmet Sarıyerlilerin ayağına geldi"

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, "İyilik ve merhamet medeniyetinin torunları olarak özellikle AK Parti döneminde sosyal hizmetler merkezini her ilçemize kazandırdık. Sağlık Bakanlığı'nın aile sağlık merkezlerine benzer bir sistem ile bu merkezlerimizi 81 il ve 961 ilçemizde açtık. Sarıyer'de yaşayan vatandaşlarımız merkezin desteklerinden yararlanmak ve başvuruda bulunmak için Kağıthane'ye gidiyordu. Fakat şu andan itibaren hizmet Sarıyerlilerin ayağına geldi. Pandeminin getirdiği olumsuz etkiler herkesi etkiliyor. Bu noktada ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olma hususunda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor" dedi.

Bakan Yardımcısı Ergüneş'ten hizmet vurgusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, "Ülke genelinde yaygınlaştırdığımız hizmet ağını Sarıyer'e de ulaştırmanın mutluğunu yaşıyoruz. AK Parti kurulduğu günden bu yana eğildiği sorunlarla yeni Türkiye'nin umudu ve heyecanıdır. Bu heyecanı yaptığımız her hizmette yeniden yaşıyoruz. İnsanlarımızın yüzünü güldüler her hizmet bizim için gurur vesiledir. Büyüyen, gelişen ve kalkınan Türkiye'nin gücünü sosyal hizmet ve politikalarda atığımız adımlarda görüyor ve yaşıyorsunuz. 20 yıldır kesintisiz devam eden bu hizmet koşusunun hedefi mutlu ve müreffeh bir Türkiye'dir. Hakkaniyet esaslarına bağlı, fırsat eşitliği temelinde yaptığımız her hizmet milletimizle birlikte bizi de mutlu ediyor.

Bizim için başarının ölçüsü bu ülkenin vatandaşının evinde ve işinde mutlu olmasıdır. Hiç kimsenin kendisini çaresiz ve yalnız hissetmemesidir.. Türkiye dünya ile birlikte hızlı bir değişim yaşıyor. Bu değişimden en fazla etkilenen kurum ise aile olduğunu biliyoruz. Biz sosyal hizmetlerde aileyi hareket noktası olarak baz aldık. Aileyi çözüm biri olarak kabul ediyoruz. Attığımız hizmet adımlarının hedefi aile kurumunun güçlü bir şekilde ayakta durmasıdır. Çünkü aile kurumunu ihmal eden kurumlar ekonomik anlamda ne kadar güçlü olsalar da ağır sorun yüküyle karşı karşıyadır.

Kurduğumuz hizmet ağının hedefi ailelerimizin ihtiyaç durduğu yardım ve taleplere erişimi kolaylaştırmaktır. Hangi sebeple olursa olsun devletin desteğine ihtiyaç duyan ailelere ulaşmak ve onlara omuz vermek zorundayız. Herhangi bir talep beklemeden vatandaşın ihtiyaç duyduğu hizmet ve yardımı ayağına götürmek bizim en önemli şiarımızdır. Çağın getirdiği değişim karşısında ağır sorun yükü altında bunalan ailelerimizin yanında olmak en büyük hedefimizdir.

İstanbul'un güzelliklerini bünyesinde barındıran Sarıyer, büyüme potansiyeline bağlı olarak gelişme gösteren bir ilçemizdir. Hükümet olarak sosyal hizmet merkezlerini ülke geneline yaygınlaştırırken, çeşitli kriterler belirledik. Nüfus yoğunluğu, coğrafi mesafe kriterlerini göz önünde bulundurduk. Ülke genelinde il ve ilçelerde nüfus kategorilerine göre toplam 440 sosyal hizmet merkezini açmayı planlıyoruz. Bunlardan 374.'sünü ise Sarıyer'e kazandırdık. Bu merkez sayesinde Sarıyerlilere doğrudan ulaşacağız. Vatandaşlarımız da ihtiyaç duyduğunda bizlere kolaylıkla müracaat edebilecek" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerle sohbet ettiler

Protokol, ardından saat 14.00'te R. Güney Kıldıran İlkokulu ve Ortaokulu'nun açılışını yapmak üzere Rumeli Kavağı'na gitti. Yağmur nedeniyle okul dışında tören yapılamazken, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Abdullah Güler ve Şirin Ünal, Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer ve AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, sınıfları gezerek öğrenciler ile bir süre sohbet etti. Heyeti sıralara oturarak öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildi. Ziyaretin ardından 'hayırlı olsun' temennisiyle birlikte açılış kurdelesi kesildi.

BİZİ TAKİP EDİN

Instagram: sariyerpostagazetesi

Twitter: sariyerposta