AK Parti Sarıyer, İBB ve Sarıyer Belediyesine “sokak rayiç bedel” üzerinden satış yapılması için verdiği yetkinin neden hala vatandaş lehine kullanılmadığının ve vatandaşın tapularının neden hala verilmediğinin hesabını sordu.

9 ay boyunca Sarıyerli vatandaşlara satış yapmayan İBB ve Sarıyer Belediyesinin, seçim öncesinde satış yapılacağı haberini yayması üzerine AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı “vatandaşın lehine olan her çalışmanın arkasında durmaya devam edeceğiz. Satışların bizim yetki verdiğimiz şekilde yani “Sokak Rayici” üzerinden yapılması yönünde yetki vermiştik, bu yetkinin takipçisi olacağız, fahiş fiyatlarla satış yapılmasına müsaade etmeyiz” şeklinde açıklamada bulundu.

AK Partili Belediye Meclis Üyeleri ve İlçe Yönetimi tarafından hazırlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

9 ay boyunca neden çalışmadınız?

“7 Temmuz 2022 tarihinde İBB Meclisinde Ak Parti Meclis üyelerinin desteği ile kabul edilen İBB Meclis kararları ile; Sarıyer İlçesi, Pınar Mahallesi ve Rumelihisar Mahallesi’ndeki İBB mülkiyetinde olan parsellerin üzerinde binası olan vatandaşlarımıza 2981 sayılı kanun (sokak rayiç bedel üzerinden) ve imar barış kanunu üzerinden satış yapılması için İBB yönetimine yetki verildi.

Tam 9 ay boyunca bu satış yetkisine rağmen sokak rayiç bedel üzerinden Sarıyerli vatandaşımıza satış yapmayan İBB ve Sarıyer belediyesinin bugün seçim kararı alınması üzerine bu satışları 3 ay içinde yapacağını bildiren pankartları mahallelere astığını hayretle izliyoruz.

Vatandaşın tapu almasını istiyoruz

AK Parti olarak bugüne dek koşulsuz şekilde vatandaşımızın yanında yer aldığımız gibi, bugün de vatandaş lehine her türlü çalışmaya destek olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Bu itibarla; Sarıyer ilçesi, Pınar Mahallesi; Nar Sokak, Karagül Sokak, Sönmez Sokak, Ilgaz Sokak ve tüm sokakların emlak rayiç bedeli olan 1001 TL üzerinden, Sarıyer ilçesi, Rumelihisarı Mahallesi; Rumelihisarı 1,2,3,4,5.Sokaklar, Bal Sokak, Badem Sokak, Kekik Sokak, vb. tüm sokakların emlak rayiç bedeli olan 1372 TL üzerinden verilmiş olan sözlere istinaden Sarıyerli vatandaşımıza derhal satılmasını talep ediyoruz.

Öte yandan resmi kurumlar tarafından bir açıklama yapılmamakla birlikte buralarda satışı yapılması beklenen arazilerin hak sahibi Sarıyerli vatandaşlarımızın satın alması mümkün olmayan yüksek rakamlarla satışı yapılacağı duyumlarını almaktayız. Yetki verdiğimiz şekilde sokak rayiç bedel üzerinden satışların yapılmasının takipçisi olacağız.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun imzası bulunan taahütname; 

ak-parti-açıklama-sariyer-posta