CHP İstanbul Milletvekili, Gökan Zeybek, tütün mamullerine gelen büyük zamlara tepki gösterdi ve AKP döneminde yaşanan özelleştirmeleri kronolojik olarak anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, tütün mamullerine gelen fahiş zamların perde arkasını kronolojik sırayla anlattı. Zeybek, "Özelleştirmesinden, vergisine kadar neresinden tutarsak tutalım elimizde kalan bir AKP dönemi ile karşı karşıyayız. Rantın rantının rantını yandaşa aktarmakta AKP artık bir marka olmuş durumda! Yaparsa AKP yapar dedikleri bu!" dedi.

Zeybek'in sosyal medyada yaptığı açıklama şu şekilde:

"Gündemde Tütün mamüllerine gelen zam var. Bu zamlar neden? Zamanı geri saralım… AKP döneminde özelleştirme adı altında adım adım gerçekleşen TEKEL Soygunu’na kronolojik olarak göz atalım.

Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de tütün yetiştiriciliği ve politikasıyla ilgili hayata geçirdiği uygulamalar, tohum çalışmaları, kurumsal yapılanmalar, hastalık ve zararlılarla yapılan mücadele ve atılımlar ile üretim kapasitesi, ihracat artırılıyor, tütünün milli ekonomiye katkılar sağlamasının önü açılıyor ve tütünümüzün yabancı tekellerden kurtulması sağlanıyordu. Ancak 2002 yılında AKP’nin ülkenin direksiyonuna geçmesi ile değişen politikalar rantın, yağmanın önünü açıyordu.

2008’de özelleştirme adı altındaki peşkeşten TEKEL nasibini alıyordu. AKP ceketin ilk düğmesini bilerek yanlış ilikliyordu. Tekel’in tütün bölümü British American Tobacco'ya satılırken şirketin CEO’su "Bir gün bu ülkeye geri geleceğimizi biliyorduk'' açıklamasını yapıyordu! Bu tarihten itibaren şirketin ilk yaptığı iş Türk tütününü yasaklatmak oldu. Halbuki Türk tütünü dünyanın en iyisiydi. AKP geliyor, üretici sayısı 406 binden, 45 bine iniyordu. Diğer bir değişle 10’da 1’ine düşüyordu!

Böylece bir dönem dünyanın en büyük tütün ihracatçısı olan Türkiye 2003’ten günümüze tamı tamına 8 milyar 489 milyon dolarlık tütün ithal etmiş oluyordu. Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından milli ekonomiye kazandırılan, ihracat şampiyonu TEKEL’den ithalat şampiyonu TEKEL’e!

AKP döneminde, TEKEL'in alkollü içki bölümü de yağma operasyonundan nasibini aldı! 2004'de 17 fabrikası, hammaddesi, stokları ve tüm varlıklarıyla 292 milyon dolara'a MEY İçki'ye satıldı. MEY İçki 2 yıl sonra TEKEL'i 810 milyon dolara ABD'li şirkete sattı. Bu şirket de TEKEL'i 3 yıl sonra 2.2 milyar dolara sattı. 292 milyon dolar2.2 milyar dolar. Özelleştirme ve devamında gerçekleşen satışlardan oluşan milyarlarca rant, bu devletin kasasına girmesi gerekirken yandaşa altın tepsi ile sunulan rant olarak karşımıza çıkıyor.

TEKEL’in özelleştirme adı altında yok edilmesinin yanı sıra 2003-2020 yıllarında tütün ürünlerinden toplanan vergi miktarı da şaşırtıcı ve düşündürücü! Neredeyse 400 Milyar TL. Bu yıllar arasında sadece tütün ürünlerinden toplanan 400 Milyar TL vergi ile ne yapılabilirdi?

Osmangazi Köprüsü: 130 Adet. Yüksek Hızlı Tren: 34.000 km. Duble Yol: 205.000 km. Atatürk Barajı 36 Adet. Rantın, peşkeşin, yağmanın, yolsuzluğun boyutlarını ve neden olduğu bugünkü ekonomik buhranı TEKEL örneğinden yola çıkarak bir ölçüde analiz etmek mümkün.Özelleştirmesinden, vergisine kadar neresinden tutarsak tutalım elimizde kalan bir AKP dönemi ile karşı karşıyayız. Rantın rantının rantını yandaşa aktarmakta AKP artık bir marka olmuş durumda! Yaparsa AKP yapar dedikleri bu!"