Son dönemlerde dizi ve film setleri nedeniyle adeta işgal altında olan Zekeriyaköy, düzenlenen huzur toplantısının gündem konusu oldu.

Zekeriyaköy’ün, film çekimleri için kurulan setler yüzünden huzurlu günlerini aradığını ve bir film platosu haline geldiğini belirten mahalle sakinleri, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği huzur toplantısında şikayetlerini dile getirdiler.

BEYAZ EKRANA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Temiz havası ve doğası ile son yılların gözde mekânlarından olan Zekariyaköy, aynı zamanda birçok dizi çekimine de ev sahipliği yapıyor. Fakat bu durum bölge sakinlerinin tepkisine neden oluyor.

YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ

Hemen hemen her gün bir film ya da dizi seti Zekeriyaköy’ün caddelerini ve sokaklarını işgal etmeye devam ediyor. Konu ile ilgili açıklama Zekeriyaköy Komşuluk Birliği, hazırladığı şikayetleri dosyalayarak düzenlenen huzur toplantısında Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara’ya teslim etti. 

Zekeriyaköy Komşuluk Birliği tarafından hazırlanan dosyada; “Film setlerinin büyük ve oldukça fazla sayıda olan karavanları sokaklarımızı işgal ettiği için semt sakinleri evlerine, garajlarına giremez hale geldi. Hatta acil durumlarda ambulans, itfaiye gibi araçların geçişi dahil engellenmektedir. Kalabalık olan set ekipleri sokaklara kurulan masalarda, yemek yeme eylemleri gerçekleştiriyorlar. Dizi ve film ekipleri drone uçurup, kiraladıkları evlerin çatılarına kameralar kurarak özel hayatın gizliliği ilkesini de ihlal ediyor. Gece çekimleri yapan ekiplerin kullandıkları projektörlerin yaydığı ışık civarda oturan komşularımızı rahatsız etmekte olup; kullanılan jeneratörler ise kokusunun ötesinde sesi ile çevre kirliliği yaratıyor. Çekim ardından çöplerin bırakılıp gidilmesi ise yine çevre kirliliğine sebep oluyor. Yaşadığımız yerde böyle bir kaos istemiyoruz” diyerek yetkililerden yardım istediler.