Zekeriyaköy Siteler Platformu, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7. ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem felaketinden sonra Şubat ayı içerisinde Acarlar Sitesi’nin ev sahipliğinde toplandı.

Toplantıya Sarıyer Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri Meltem Pir ve Mustafa Balcı ile Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya ve site yöneticileri katılım sağladı.

Sarıyer Belediyesi’nin deprem tedbirleri kapsamında yaptığı çalışmalar, CHP Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Meltem Pir ve Mustafa Balcı tarafından Siteler Platformu yöneticileri bilgilendirildiği toplantıda merak edilen sorular cevap buldu.

zekeriyaköy-deprem-sariyer-posta

DEPREM İÇİN TÜM TEDBİRLER ALINIYOR

Acarlar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Aslantaş, depremin ilk günü oluşturdukları kriz masasıyla birlikte deprem bölgesine yardım için site olarak harekete geçtiklerini ve 1 hafta boyunca Sarıyer Belediyesi ile koordineli bir şekilde çalışarak ihtiyaç malzemelerini deprem bölgesine ulaştırdıklarını söyledi.

Depreme hazırlık adına çalışma grubu çalışma grubu oluşturduklarını belirten Aslantaş, Acarlar Sitesi olarak deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda önemli bir adım attıklarını, deprem sonrasında toplanma alanlarını belirlediklerini ve site olarak deprem tedbirleri kapsamında çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirtti.

TOPLANMA ALANLARI YETERSİZ

Toplantıda, depreme yönelik tedbirler konusunda en hazır ve kapsamlı çalışmanın Acarlar Sitesi tarafından yapıldığı gözlemlenirken, tüm siteler olarak gerekli durumlarda birlikte hareket edileceği belirtildi. Ayrıca diğer site sakinleri, Acarlar Sitesi’nin aksine toplanma alanları konusunda sorun yaşadıklarını ve yeni toplanma alanlarının oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya da, site temsilcilerinden AFAD gönüllüsü olmalarını talep etti ve bu konuda eğitimlerin verilmesi için bir çalışma başlatacaklarını ifade etti.

Kaynak: Sarıyer Son Baskı