Kağıthane Belediyesi’nden yıkım açıklaması

Kağıthane Belediyesi, geçtiğimiz günlerde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kağıthane Belediyesi’nden yıkım açıklaması

Kağıthane Belediyesi, geçtiğimiz günlerde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
04 Kasım 2019 Pazartesi 21:29
589 Okunma
Kağıthane Belediyesi’nden yıkım açıklaması

Kağıthane Belediyesi, geçtiğimiz günlerde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kağıthane’de olası bir İstanbul depremini en az hasarla atlatmak için öncesinde alınan tedbirler artarak devam ediyor. Son olarak Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası kaçak, dayanıksız riskli yapı olduğu gerekçesiyle Kaymakamlık, Emniyet ve Belediye ekiplerinden oluşan görevlilerce kontrollü şekilde yıkıldı.

İşte Kağıthane Belediyesi’nden yapılan açıklama:

Yapının Kaçak ve Riskli Olduğu Tespit Edildi

“1979 yılında Maliye Hazinesi arazisi üzerine kaçak ve ruhsatsız olarak yapılan 5 katlı öğrenci yurdu binası ve hemen yanında bulunan lojmanın, betonarme kısımlarından alınan numuneler (karot) neticesinde riskli yapı, yani depreme karşı dayanıksız yapı olduğu tespit edildi. Riskli Bina Tespit Raporu 13 Şubat 2017 tarihinde 146546 YKN ve 146554 YKN numaraları ile düzenlendi.

25 Mayıs 2017 tarihinde 2142777 sayılı yazı ile ilgili yurdun yöneticisi olan derneğe ekipler tarafından tebligat yapıldı ancak dernek, riskli bina tespit raporuna itiraz etti. İtirazı inceleme makamı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 17.07.2017 tarih ve 240046 sayılı yazı ile itirazın reddine karar verdi ve rapor kesinleşmiş oldu. Tapu kaydına şerh edildi.

Kesinleşen Riskli Bina Tespit Raporu ilgili derneğe tebliğ edilerek yasa gereği 60 gün süre verildi. Akabinde 28.12.2018 tarihinde yine ek süre tanındı. 

Tüm bu işlemlere karşı idari yargıda davalar açılmış, yürütmenin durdurulması kararı alınmış, itiraz ve delillerin ibrazı akabinde yürütmenin durdurulması kararları mahkeme tarafından kaldırılmıştır.

01 Şubat 2018 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yurt binasının boş tutulması, yurt binasının yıkılmasını konu alan bir yazı tebliğ etti. 02 Ocak 2019 tarihinde Kağıthane Kaymakamlık makamına mezkur yapıların nüfus ve eşyadan tahliyesi için yazı yazıldı. Bu işleme karşı açılan idari davada yürütmenin durdurulması talebi de mahkemece reddedildi.

30 Nisan 2019 tarihinde yıkım için yeniden yazı yazılmış, dernek yine mahkemeye başvurarak itiraz etmiş, yapılan itiraz 30 Eylül 2019’da verilen kararla reddedilmiştir.

Son olarak 24 Ekim 2019 tarihinde 6306 sayılı yasa hükümlerinin icrası için Kaymakamlık makamına bilgi verilmiş, 31 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan tahliye ve yıkım için gerekli işlemlerin yapılması istenmiştir.  

Yapılan Uyarılar Dikkate Alınmadı

2017 yılından itibaren gönderilen tebligatlarla; yapının olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu ilgili kişilere bildirildi. Söz konusu yurt binası ve lojmanda 60’a yakın öğrenci ve vatandaşın yaşadığı biliniyor. Olası bir depremde can kayıplarının önlenmesi için söz konusu yapının yıkılması kanuni olarak mecburi hale geldi.

İlgililerin, binanın riskli ve her an yıkılabileceği bilgisini resmi evraklarla son 3 yıldır iletmesine rağmen, yurt yönetimi ve derneği bu uyarıları dikkate almayarak bir anlamda öğrencilerin ve ailelerin hayatlarını tehlikeye attı. Her defasında mahkemeye başvurarak sürecin uzamasına neden oldu.

“Ayazma Camii de riskli yapı olduğu için yıkıldı”

Aynı alanda, yurt binasının hemen yanındaki Ayazma Camii’nin de depreme karşı dayanıksız, risk teşkil eden ve yıkılma tehlikesi olan bir yapı olduğu tespit edilmiş,2014 tarihinde ibadete kapatılmış ve akabinde 2016yılı sonlarında kontrollü bir şekilde,yeni bir cami yapılmak üzere yıktırılmıştır.

Kaçak ve Riskli Yurt Binası ve Lojman Ekiplerce Yıkıldı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan İstanbul Depremi, bir kez daha riskli yapıları gündeme getirdi. Öyle ki, yaşanabilecek bir deprem; birçok öğrenci ve ailenin aynı çevrede bulunduğu söz konusu bu alanda büyük kayıplara neden olabilirdi. Ekipler kontrollü yıkımın gerçekleşeceği günden önce yurt binasının yıkılacağı bilgisini, yurt yönetimine bildirdikleri halde binalar boşaltılmamıştır. Ekipler 31 Ekim Perşembe günü erken vakitte olay yerine gelerek binanın kontrollü şekilde yıkılacağı bilgisini tekrar yurt yönetimine bildirdi ve eşyaların tahliyesi için zaman tanıdı.

Ancak yurt yönetimi öğrencileri de manipüle ederek yıkımı engellemek için Kaymakamlık, Emniyet ve Belediye ilgililerinden oluşan görevlileri yurt binasına almadı. Eşyaların tahliyesi için öğrenci ve vatandaşlara süre tanındı ve yurtta bulunanlar eşyalarını arka taraftaki yeni yapılan yurt binasına taşıdı. Tahliye işleminin ardından sabah saat 08.00 sularında ekipler kontrollü yıkımlarına başladı.

5815 ada, 15 parsel maliye hazinesi adına kayıtlı 3.339 m2 alanlıdır. parselin tamamı 1/5000 ve 1/1000 lik imar planlarında cami alanı olarak belirlenmiştir. 

Öğrenciler Yeni Yurt Binasına Taşındı

Öğrenciler eşyaları ile birlikte aynı alanda bulunan yeni yurt binasına taşındı. Yeni yurt binası ‘Özel Sadabad Ortaöğretim İsa Ayten Erdoğan Erkek Öğrenci Yurdu’ adıyla faaliyet göstermekte olup; Çağlayan Mahallesi 5815 ada, 13 parsel sayılı yerde 4/71 ruhsat numarası ile yer almaktadır.

“Hiçbir şey insan hayatından önemli değil”

Depreme dayanıksız olduğu ve yapılan tüm itirazların reddedildiği resmi raporlarla belirtilen Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman Binası olası bir depremde birçok can kaybına neden olacaktı. Binaların kontrollü yıkımı sayesinde bu can kayıplarının da önüne geçilmiş oldu.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

SARIYER POSTA

banner69
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<