Yaz aylarında İzmir bir başkadır. Akdeniz iklimine sahip şehrin yazları oldukça sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise ılık ve yağışıdır. Bulunduğu konum ve eşsiz doğası ile Türkiye’de yazları en sık tercih edilen tatil destinasyonlarının başında gelir.

Hava durumu 15 günlük raporlarına göre İzmir’e odaklandığımızda sıcaklıkların giderek arttığını ve oldukça sıcak zamanların bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Sıcaklık öyle bir raddededir ki, öğle saatlerinde yaşlı ve çocukların dışarı çıkmaması için uyarılar mevcuttur.

İzmir’de yaz aylarında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Eğer sizler de yaz tatilinizi İzmir’de geçirmeyi planlıyorsanız, daha önce bu lokasyonda bulunmadıysanız ve ilk defa gelecekseniz bu yazımız size yardımcı olabilir. İzmir sıcaktır. İzmir tahminlerinizin ötesinde sıcaktır. Bu sebeple İzmir’de en keyifli zamanınızı deniz beldelerinde geçirirsiniz. Sabah ve akşam saatleri oldukça keyiflidir. Öğle saatlerini ise dinlenmek ve evde, otelde işlerinizi halletmek için kullanabilirsiniz.

İzmir’de akşamları gündüze oranla sıcaklık düşer fakat İç Anadolu veya Karadeniz havası gibi bir düşüş olmaz. Cekete ihtiyaç duyacak kadar bir serinlik hissedilmez ama hafif esintiler rahat rahat oturmanızı sağlar. İzmir akşamlarında sahil kenarında keyifli zaman geçirmeniz mümkündür.

İzmir hava durumu dikkat edilmesi gereken durumlar. İzmir’e yaz aylarında gelmeyi planlıyorsanız sıcaklara dikkat etmeniz gerekir. Şapkanızı ve güneş kreminizi sürekli yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda güneş yanıklarından korunmak için özellikle çocuklarınıza koruyucu kıyafetler giydirmeyi düşünebilirsiniz. Eşsiz Ege denizinin tadını çıkarırken öğle sıcağında sahilde uyumamaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Birbirine yakın lokasyonlar ile İzmir’de farklı yerler keşfetmek çok kolaydır. Birçok tatil beldesine çok kısa mesafeler ile istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Yazları sıcak olan havası kışları ise İzmir’de yerini ılıman bir iklime bırakır. Kış aylarında özellikle Ege Bölgesi’nin tamamında lodos hakimdir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Genelde yumuşak bir hava hakim olurken, bazı günler yöresel dilde ayaz denilen bir soğuk dalgası İzmir’i sarar. Bu zamanlarda soğuğa dikkat etmek gerekir.

Muhteşem güzellikleri ve doğasıyla Ege’ye seyahat

Ege’ye gitmek, Ege’de olmak, Ege için tatil planı yapmak her zaman özeldir. İzmir her zaman tatil kokar. İzmir rahat ve yavaştır. Öyle ki insanları bile bu tatil havasından yıl boyu çıkamaz ve yaşam hep böyle devam eder. Özellikle yabancı turistlerin uğrak bir yeridir ve en az yabancı turist kadar yerli turist de tercih eder.

İzmir’in havası aldatmaz. Bu yüzden sizler için hazırladığımız bu hava durumu yazısında belirttiğimiz sıcaklık uyarısına lütfen dikkat edin. Ege için yaptığınız seyahat planında önleminizi almak için hava durumuna bakmak yeterlidir. Eğer eşsiz bir tatil keyfi yaşamak ve doyasıya dinlenmek, dinlenirken eğlenmek istiyorsanız İzmir kesinlikle en doğru seçim olacaktır.